کاهش درد دندان درآوردن نوزاد + علت اسهال و تب کردن کودک

کاهش دندان درآوردن نوزاد در خانه
در روال عادی رده سنی بین ۴ ماهگی تا ۷ ماهگی زمان شروع دندان درآوردن نوزاد است. برخی از نوزادان امکان دارد این زمان را از یک سالگی یا ۱۲ ماهگی آغاز کنند و در نهایت تا پایان ۳ سالگی ادامه دارد. در هر رده سنی که باشد رویش این الماس سفید شیری دارای درد و رنج است. این دندان ها باید با شکافتن لثه بیرون آیند که والدین با آگاهی از علائم آن می توانند در تسکین درد به آنها کمک کنند.

از نشانه های شروع رویش دندان شیری نوزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گاز گرفتن های مکرر نوزاد
 • امتناع از خوردن غذا
 • سرازیر شدن بزاق دهان
 • ورم کردن لثه
 • کشیدن گوش
 • بی خوابی
 • لجبازی کردن و کج خلقی
 • تب کردن و اسهال شدن

والدین آگاه می توانند با مالش لثه های نوزاد، استفاده از وسایلی چون دندان گیر، خنک کردن لثه نوزاد و …میزان درد لثه را کاهش دهند.

درمان تب دندان درآوردن نوزاد

در بیشتر مواقع والدین با دندان درآوردن نوزاد از وجود علائم تب شدید هراس دارند. هر چند تحقیقات نشان داده است دندان درآوردن با افزایش مقداری کم حرارت بدن نوزاد همراه است و به شدت یک تب در دوره بیماری نیست. اما والدین باید آگاه باشند که حرارت بدن نوزاد از ۳۸ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا نکند. اگر با افزایش حرارت بدن از ۳۸ درجه سانتی‌گراد مواجه شدند حتماً اقدامات زیر را انجام دهند:

 • استفاده از کمپرسی آب سرد
 • شستن دست و پا یا حمام با آب ولرم
 • کشیدن دادن مداوم به نوزاد
 • برای نوزادان بالای ۶ ماه میزان مصرف مایعات را زیادتر کنید.
 • نوزاد را در فضای خنک قرار دهید.

چرا بچه ها موقع دندان در آوردن تب می کنند؟

در سال ۲۰۱۱ پژوهش هایی در رابطه با دندان درآوردن نوزاد و تب انجام شد. این تحقیقات افزایش حرارت بدن در دوره بیرون زدن دندان شیری از ۵/۳۷ درجه سانتی‌گراد تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد طبیعی می داند. اما باید آگاه بود که افزایش حرارت بدن بخصوص سر نوزاد می تواند بسیار خطرناک باشد. نوزاد هنوز دارای یک جسم کاملی نیست و سیستم thermoregulation او هنوز آنقدر کامل نشده است که حرارت بدن را تنظیم کند و سبب سندرم ناگهانی در نوزاد شود. شما میتوانید در صورت بروز تب در کودک با استفاده از روش های خانگی کاهش تب کودکان در آن ها را کمی کاهش دهید ولی بهترین کار مراجعه به پزشک است.

برای کاهش تب نوزاد در حین دندان در آوردن چیکار کنیم

دندان درآوردن نوزاد با علائمی که از خود نشان می دهد کاملاً مشخص است و گاهی تجربه های آن دوران همیشه در ذهن والدین می ماند. نوزاد با بردن اشیای به دهان خود خارش لثه خود را تسکین می دهد. گاهی والدین برای تسکین درد شکافتن لثه برای دندان شیری از قطره استامینوفن استفاده می کنند. اما در صورتی که کودک اذیت نشود بگزارید به طور طبیعی بدن روند رویش را انجام دهد و اصلاً نگران نباشید. داشتن تب و دیگر علائم یک امر طبیعی برای رویش دندان شیری است. این علائم با بیرون زدن دندان خود به خود پایان می یابد.

جلوگیری از درد دندان درآوردن

بسیاری از مادران به فکر جلوگیری از درد دندان درآوردن نوزاد خود هستند. اما درآمدن دندان و دردهای همراه آن یک سیکل طبیعی است که گاهی در برخی از کودکان شدت دارد و در برخی دیگر با علائم کمتری دیده می شود. والدین در این هنگام تنها می تواند از شدت این علائم پیشگیری کنند.

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد در طب سنتی

دندان درآوردن نوزاد در بیشتر مواقع با درد، تب، اسهال، بی اشتهایی و غیره همراه است. برای کاهش این درد راهکارهای خانگی و علمی بسیاری وجود دارد. در طب سنتی نیز برای این درد ناخوشایند راهکارهایی نیز بیان شده است از جمله استفاده از گیاه بابونه که آرام کننده اعصاب در نوزادان است. همچنین گل رز و میخک نیز به نوبه خود در تسکین درد مؤثر هستند.

راحت دندان درآوردن نوزاد با روش های طب سنتی

اگر علاقه‌مند به طب سنتی هستید و به دنبال راحت دندان درآوردن نوزاد با روش های طب سنتی هستید. باید از این آگاهی داشته باشید که گیاه هانی که طب سنتی برای تسکین درد نوزاد معرفی می کنند چگونه از آنها استفاده کنید. نحوه استفاده از گیاه هان دارویی بدین صورت است که ابتدا به صورت چایی دم کنید. سپس حوله ای تمیز را به چایی آغشته کنید. حوله نمناک شده از چای را روی لثه نوزاد قرار دهید تا درد تسکین یابد. همچنین شما میتوانید با انجام بازی های خانگی برای بچه ها کمی آن ها را سرگرم کنید تا درد تز یادشان برود.

درد دندان درآوردن نوزاد چقدر طول می کشد؟

یکی از دغدغه های والدین مدت زمان دندان درآوردن نوزاد است که این همه درد و استرس را تا کی باید تحمل کنند. یک نوزاد بدون در نظر گرفتن عناصر جنسیت، ژنتیک و نحوه تغذیه به طور معمول از ۴ ماهگی نشانه های شروع بیرون زدن دندان شیری او آغاز می شود. بیرون آمدن کامل دندان شیری تقریباً تا ۳ سالی طول خواهد کشید. باید گفت والدین نگران باید صبر داشته باشند چرا که این رویش یک فرایند زمان بر است و باید تحمل کنند.

بیشتر بخوانید: خصوصیات بچه بیش فعال

آیا دندان درآوردن اسهال می آورد؟

166686529199

دندان درآوردن نوزاد همراه با علائم و نشانه هایی از جمله اسهال و یا جوش های ریز روی بدن کودکان است. گاهی با داشتن آگاهی از علت اسهال شدن والدین می توانند از شدت آن بکاهند و راه کاری علمی را پیشه بگیرند.

هم‌زمان با بیرون زدن دندان شیری از لثه مایعات و ترشحاتی از لثه خارج می شود. هنگامی که این ترشحات بلعیده شود سبب اسهال در نوزاد می شود. به دلیل درد شدید در ناحیه لثه نوزاد قادر نیست طبق رول عادی شیر و غذا بخورد. در نتیجه نادرست خوردن غذا توسط نوزاد با هضم نادرست همراه است که سبب اسهال می شود.

اسهال دندان درآوردن چند روز طول می کشد؟

باید والدین آگاه باشند اسهال سبب کم شدن آب بدن نوزاد می شود. کم شدن آب بدن نوزاد تب شدید و عوارض زیادی را به همراه دارد. والدین حتماً مایعات و دادن شیر مکرر را در این دوران فراموش نکنند. اگر شدت اسهال زیاد باشد حتماً به پزشک مراجعه شود در غیر این صورت جای نگرانی نیست چرا که این شرایط با بیرون زدن دندان به پایان خواهد رسید.