چی بخوریم بچه چشم رنگی بشه – بهترین ترفندهای زیبایی چشم جنین

چی بخوریم نوزاد چشم رنگی بشه

به کار بردن بهترین ترفند‌های زیبایی چشم جنین ازجمله مصرف بعضی از خوراکی‌ها توسط اغلب والدین با هدف چشم رنگی شدن بچه‌ها در طول دوره جنینی انجام می‌شود، درصورتی‌که عامل وراثت بیشترین نقش را در این زمینه دارد. در کنار وراثت، شرایط سلامتی والدین و تغذیه آنان هم در تعیین رنگ چشم کودکان مؤثر است، اما درصد بسیار کم‌تری از وراثت را به خود اختصاص داده است.

مادران باردار با آگاهی از این موضوع باز هم ترجیح می‌دهند از تأثیر مواد غذایی و حفظ سلامتی عمومی نهایت استفاده را کرده و برای رنگی شدن چشم کودکانِ هنوز متولد نشده خود تلاش کنند البته برای افزایش سلامتی کودک میتوان یک سری غذاهایی مصرف کرد که در مقاله در بارداری برای زیبایی جنین چی بخوریم این موارد رو توضیح دادیم. ازآنجایی‌که علم استفاده از بیشتر مواد غذایی توصیه شده در این خصوص را بر روی سلامت عمومی مادر و جنین مثبت تلقی می‌کند، مصرف کنترل شده این مواد خالی از لطف نیست، اگرچه ممکن است نتیجه قطعی‌ای بر روی رنگی شدن چشم جنین نداشته باشد.

رنگی شدن چشم جنین

به‌طورکلی کودکان رنگ چشم خود را از والدینشان به ارث می‌برند و استثنا‌هایی هم در این مورد وجود دارد. جهش ژنتیکی یا ژن‌های نهفته (ژن‌های به ارث برده از اجداد جنین) ممکن است رنگ چشم‌های جنین را با رنگ چشم‌های والدین متفاوت کند. ساختار کلی چشم و عنبیه جنین از هفته هفتم حاملگی آغاز به رشد می‌کند و در هفته سی و یکم وارد فاز تعیین رنگ می‌شود. در بدن همه انسان‌ها ملانین عامل تعیین رنگ‌دانه‌های بدن ازجمله رنگ چشم‌ها است و هرچه بیشتر بودن آن موجب تیرگی رنگ اجزایی مانند مو و چشم می‌شود.

افراد چشم رنگی به شکل ژنتیکی میزان ملانین کم‌تری دارند و عوامل خارجی تأثیر چندانی بر روی افزایش یا کاهش این عامل در بدن ندارد. برخی از بیماری‌ها، نوع تغذیه و تأثیر عوامل خارجی ممکن است باعث تغییر رنگ چشم‌ها در طول دوران زندگی شود. بیشتر نوزادان معمولاً با چشم‌های روشن و خاکستری به دنیا می‌آیند، اما در ادامه روند رشد چشم‌هایشان به تیرگی می‌زند یا اگر به‌صورت ژنتیکی چشم رنگی باشند، رنگ واقعی رخ می‌نماید. در طول رشد کودکان سطح ملانین در اطراف مردمک افزایش پیدا می‌کند و باعث تیره شدن رنگ عنبیه چشم‌ها نسبت به روز‌ها و ماه‌های بعد از تولد می‌شود.

کدام غذا‌ها بر زیبایی چشم جنین مؤثر هستند؟

در طول دوران بارداری مصرف بعضی از مواد غذایی برای زیبایی چشم کودکان مفید است و ممکن است بر روی رنگی شدن یا روشن شدن عنبیه هم تأثیر بگذارد. مصرف این غذا‌ها به شکل مکرر و البته با حفظ مقدار مجاز و به‌صورت کنترل شده، در منابع عمومی و نه علمی مختلف توصیه شده است.

بیشتر بخوانید: روش های خانگی رشد موی کودکان

• اسفناج برای زیبایی چشم جنین

اسفناج سرشار از آهن است که در حالت عادی هم چشمان افراد را جوان‌تر و درخشان‌تر می‌کند و به احتمال زیاد در کنار تأثیر مثبت بر روی سلامتی مادران، بر زیبایی چشم جنین هم مؤثر است.

• بتاکاروتن برای رنگی شدن چشم نوزاد

بتاکاروتن، یک ماده مغذی کلیدی برای رشد سالم چشم‌های جنین است. بتاکاروتن ماده پیش‌ساز ویتامین آ است که در میوه و سبزیجات زرد، قرمز و به‌خصوص نارنجی وجود دارد. ویتامین آ در سلامت عمومی چشم‌ها نقش اساسی دارد و از نظر خیلی‌ها مصرف ترکیبی این ویتامین یا مواد غذایی‌ای که حاوی ماده پیش‌ساز این ویتامین هستند، در زیبایی و درخشش رنگ چشم جنین تأثیر زیادی دارد.

• ویتامین C برای زیبایی چشم جنین

مصرف سبزیجات و میوه‌هایی که دارای مقادیر مناسب ویتامین C هستند بر حفظ سلامت عمومی مادران، بر روی زیبایی چشم کودکان هم تأثیر دارد.

• گل گاوزبان و سنبل‌الطیب برای زیبایی چشم جنین

در برخی از منابع طب سنتی از گل گاوزبان و سنبل‌الطیب به‌عنوان دارو‌های گیاهی سخن گفته شده است که می‌تواند بر روی زیبایی چشم کودکان در دوران بارداری مؤثر باشد. مصرف این گیاهان به‌طور عمومی برای سلامتی زنان باردار مفید است و استفاده از آن‌ها برای سلامتی قلب مادر و کودک هم توصیه می‌شود.

• هلو و سیب برای رنگی شدن چشم جنین

هلو و سیب دو میوه مفیدی هستند که در منابع مختلف در مورد تأثیر آن‌ها بر روی زیبایی کودکان متولد نشده تأکید زیادی شده است و اگر بر روی رنگ و زیبایی چشم جنین هم تأثیر نداشته باشند، بر روی خوشبو شدن بدن نوزاد حتماً مؤثر هستند.

چی بخوریم تا بچه چشم رنگی باشد

در خیلی از منابع عمومی و غیرعلمی نوشیدن آب دریا و خوردن خرچنگ دریایی برای رنگی شدن چشم جنین توصیه شده است. این مسأله هنوز به‌صورت علمی تائید نشده است و جدا از این چندان هم در دسترس نیستند و مصرف آن برای همه مادران باردار خوشایند نیست.
در منابع مربوط به طب سنتی از رازیانه هم برای رنگی شدن چشم جنین یاد شده است، که البته ثابت نشده است، اما مصرف محدود آن برای خانم‌های بارداری که خصوصاً از مشکلات گوارشی رنج می‌برند خالی از لطف نیست. جدا از این‌ها، عسل طبیعی ماده‌ای است که مصرف آن به‌صورت مداوم بر روی روشن شدن رنگ چشم‌ها مؤثر است و در حین دوران بارداری هم می‌تواند به‌عنوان یک مکمل برای تقویت قوای جسمی مادر و تأثیر بر روی رنگ چشم جنین مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: ختنه با حلقه
چی بخوریم بچه چشم رنگی بشه

بهترین ترفند‌ها برای زیبایی چشم کودکان

۱- قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب

تولید ملانین در بدن کودکان در هنگام قرارگیری در معرض نور خورشید فعال‌تر می‌شود، در نتیجه کنترل و محدود کردن تابش این عامل به چشم‌های کودکان علاوه بر محافظت چشم آن‌ها از اشعه‌های مضر، باعث تأخیر در تیره شدن رنگ چشم کودکان می‌شود.

۲- مصرف عسل در طول دوران رشد کودکان:

به عقیده خیلی‌ها مصرف منظم عسل می‌تواند رنگ چشم انسان‌ها را روشن‌تر کند و این مسأله حتماً در مورد کودکان هم صدق می‌کند. البته باید در نظر داشته باشید که مصرف عسل برای کودکان زیر ۲ سال مجاز نیست و این ماده غذایی را فقط می‌توان در رژیم غذایی کودکان رشد یافته‌تر قرار دارد.

۳- کنترل تابش نور:

عنبیه ماهیچه‌ای در چشم است که رنگ چشم‌ها با آن تعریف می‌شود. نور می‌تواند عنبیه را منبسط یا منقبض کند، چون عنبیه در مواجهه با این عامل اندازه مردمک را کنترل می‌کند. مردمک وقتی در معرض نور شدید قرار می‌گیرد کوچک می‌شود، درحالی‌که در نور کم رشد می‌کند. وقتی اندازه مردمک چشم تغییر می‌کند، رنگ‌دانه‌های عنبیه فشرده می‌شوند یا از هم جدا می‌شوند که باعث تغییر جزئی در رنگ چشم‌ها در بچه‌ها یا بزرگ‌سالان می‌شود.
این ترفند طبیعتاً نمی‌تواند به‌طور مداوم استفاده شود اما والدینی که به زیبایی چشم کودکانشان علاقه دارند می‌توانند از آن در مواردی مانند عکاسی استفاده کنند و رنگ چشم عزیزانشان را روشن‌تر از حالت معمول ثبت کنند.