چگونه کودک را از شیر بگیریم + زمان مناسب از شیر گرفتن بچه

از شیر گرفتن کودک
چگونه کودک را از شیر بگیریم؟ سوالی که این روز ها همه والدین به دنبال جواب درست و مطابق با منطق پزشکی برای آن هستند. یکی از مراحل طبیعی در رشد فرزندان از شیر گرفتن بچه و عادت دادن او به استفاده از ماده های غذایی مختلف است. هنگام از شیر گرفتن بچه پسر یا دختر فرقی ندارد ممکن است شما با واکنش های مثبت او روبرو شوید و بهتر بتوانید کنار بیایید ولی گاهی اوقات ممکن است کودک با این تغییر موافق نباشد و شما با مشکلاتی روبر شوید که کاملا طبیعی است. در ادامه با ما از سایت دکتر نجفلو بهترین دکتر ختنه در تهران همراه باشید تا هر آنچه که در مورد از شیر گرفتن بچه نیاز دارید به شما بگوییم.

چگونه نوزاد را از شیر بگیریم؟

دو راه برای از شیر گرفتن نوزاد از شیردهی وجود دارد:

  1. دارو: روش دارویی تکمیل شیردهی فقط در موارد اورژانسی و به توصیه پزشک استفاده می شود.
  2. روش غیر دارویی فیزیولوژیکی و ارجح است و می تواند بر دو نوع باشد:

برنامه ریزی شده (تدریجی) برای از شیر گرفتن بچه

روش برنامه ریزی شده (تدریجی) از شیر گرفتن برای مادر و کودک راحت ترین روش فیزیولوژیکی و روانی است.

بدون برنامه ریزی برای از شیر گرفتن بچه

از شیر گرفتن نوزاد از پستان نباید در دوره های زیر باشد و عوارض زود از شیر گرفتن کودک:

  • بیماری کودک.
  • دوره دندان درآوردن.
  • دوره واکسیناسیون.

جدول قد و وزن کودک

به عنوان یک قاعده، نزدیک به سن تکمیل شیردهی، کودک فقط هنگام خواب و شب شیر می خواهد. و برای از شیر گرفتن صحیح و تدریجی کودک از سینه باید آداب خوابیدن با سینه را به خوابیدن بدون سینه تغییر داد، یعنی خواب رفتن به هنگام نوازش، گوش دادن به لالایی مادر یا خواندن کتاب توسط مادر.

از شیر گرفتن کودک چند روز طول میکشد

فرآیند تکمیل شیردهی به اندازه فرآیند شروع تغذیه فیزیولوژیکی است. بنابراین، روند تکمیل شیردهی باید تدریجی، بدون درد و بدون استفاده از دارو باشد. البته بهترین زمان برای قطع شیردهی زمانی است که کودک به تنهایی از شیر خوردن خودداری می کند، اما کمتر مادری تا آن زمان صبر می کند. طبق گفته WHO (سازمان بهداشت جهانی)، تغذیه با شیر مادر توصیه های مطلوبی برای حفظ کودک تا 1.5-2 سال است. در واقع، پس از یک سال، کودک همچنان به رشد ایمنی خود ادامه می دهد و شیر به رشد بهتر آن، چه از نظر عصبی و چه جسمانی، کمک می کند.

چگونه کودک را از پوشک بگیریم

سن از شیر گرفتن کودک از نظر روانشناسی

آمارها نشان می دهد که اکثر مادران شیردهی را تا سن 1 سالگی تمام می کنند و تنها بخش کوچکی از این محصول ارزشمند را در سال دوم زندگی حفظ می کنند. هنگام تصمیم گیری در مورد پایان شیردهی، باید آمادگی مادر و کودک را در نظر گرفت. این نشانه ها چیست؟

  • کودک همه نوع غذای کمکی را دریافت می کند.
  • کودک می تواند بدون درد یک دوره 12 ساعته یا بیشتر را بدون شیردهی تحمل کند.
  • کودک پستانک، انگشتان و شیشه شیر را نمی مکد.
  • اگر علائم فوق را در کودک خود مشاهده کردید، می توانید به تدریج شیردهی را کامل کنید.

پسر بچه را کی باید از شیر گرفت

 به یاد داشته باشید که نکته اصلی در این روند این است که عجله نکنید! راه خود را پیدا کنید که برای کودک شما مناسب است! برخی از مادران نوک سینه ها را با رنگ سبز درخشان چرب می کنند، با چسب نواری می بندند یا از توصیه های دیگر نسل قدیمی استفاده می کنند. این روش های غیر انسانی منسوخ شده است و نباید در دنیای امروز مورد استفاده قرار گیرد. سینه های کودک خود را با پستانک و شیشه شیر عوض نکنید! بنابراین میل کودک به مکیدن را از بین نخواهید برد!

از شیر گرفتن پسر بچه باید با امتناع از یک تغذیه شروع شود، به عنوان یک قاعده، این شیردهی برای خواب روزانه یا شبانه است. بهتر است مادر انتخاب کند که کدام تغذیه را انتخاب کند. به کودک خود بعد از غذای اصلی در مکانی غیر معمول، اما برای شما راحت، سینه بدهید. پس از شیردهی، با خواندن یک کتاب جالب برای کودک یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش، بخوابید. فقط همراه با مادر کودک احساس امنیت می کند!

به محض اینکه موفق به حذف یک تغذیه شدید، چند روز صبر کنید (هر کدام به صورت جداگانه)، به همان روش به شیرگیری بعدی ادامه دهید. اما اگر متوجه شدید که کودک شروع به بد غذا خوردن کرده یا نگران است، باید شیر گرفتن را تا زمانی که وضعیت کودک به حالت عادی بازگردد به تعویق بیندازید.

پایین آوردن تب کودک در خانه

جایگزین شیر مادر بعد از شیر گرفتن و فواید از شیر گرفتن کودک

به طور کلی، نوزاد در شش ماهگی آماده دریافت غذای جامد است. در حدود این سن، بلوغ روده کامل شده و رشد عصبی امکان گرفتن، جویدن و بلعیدن غذا را فراهم می کند. هیچ روش یا منوی استانداردی برای شروع از شیر گرفتن وجود ندارد. الگوهای غذایی مختلف می تواند منجر به ارضای نیازهای تغذیه ای کودک در سنین 6 ماهگی تا 3 سالگی شود. ترجیحات خانواده، نشانه های پزشک اطفال و زمینه اجتماعی-فرهنگی و سنتی باید مورد توجه قرار گیرد تا به کودک کمک شود ذائقه خود و انتخاب های غذایی شخصی خود را برای یک رژیم غذایی صحیح توسعه دهد. با شروع از این فرض، تنوع زیادی از آماده‌سازی‌ها وجود دارد که می‌توان به عنوان اولین غذای جامد به کودک ارائه داد و معیار معرفی تدریجی غذاها را با توجه به درجه حساسیت‌زایی کنار گذاشت.

غذا باید با قاشق، بدون اجبار به کودک داده شود، احتمالاً به او اجازه دهید غذای موجود در بشقاب را با دستان خود لمس کند. اگر کودک هیچ غذایی را نمی پذیرد نباید اصرار کرد و باید غذاهای مختلف را با توجه به رنگ، طعم و قوام متناوب جایگزین کرد. با این حال، غذاهایی که در ابتدا پذیرفته نمی شوند، باید دوباره با حوصله در روزهای بعد ارائه شوند، احتمالاً به روش دیگری تهیه شوند.

166400727591

مهم است که کودک در حالت نشسته و با پشت صاف (ترجیحاً روی صندلی) غذا بخورد تا از خطر خفگی جلوگیری شود و به او اجازه داده شود که فعالانه در وعده غذایی، لمس کردن و حتی بازی با غذا شرکت کند. علاوه بر شیر، کودک در دوران شیرگیری باید آب بنوشد و از نوشیدنی‌های حاوی شکر پرهیز کند زیرا عاملی برای پوسیدگی و چاقی است. مصرف شیر گاو در سال اول زندگی توصیه نمی شود زیرا خطر عدم تعادل کل پروتئین دریافتی در رژیم غذایی وجود دارد و علاوه بر آن می تواند باعث کمبود آهن شود.

ختنه با حلقه چگونه است

تا 12-9 ماهگی کودک باید طیف وسیعی از غذاها و ذائقه ها را امتحان کرده باشد و به تدریج علاوه بر شیر، دو وعده غذایی اصلی دیگر (ناهار و شام) و یک یا دو میان وعده مصرف کند. بخش ها باید با توجه به سن کودک تطبیق داده شود و از این نظر پزشک اطفال می تواند نشانه های مفیدی را ارائه دهد.