علت گریه نوزاد در شب و قبل از خواب چیست؟!

دلیل گریه کردن نوزاد در خواب و شب

قبل از اینکه نوزادان قادر به حرف زدن باشند، از گریه برای بیان احساسات و نیازهای خود استفاده می کنند، گریه روشی برای برقراری ارتباط است. گریه کردن نوزاد یک روش زنده ماندن برای آگاه کردن والدین در مورد علائم مختلف مانند:

 • گرسنگی
 • سرما
 • گرما
 • ناراحتی
 • درد
 • استرس
 • نیاز به تماس فیزیکی
 • خواب
 • و…

است، اگرچه می دانیم که گریه راهی برای بیان یک احساس و یا نیاز است، اما به عنوان والدین برای ما سخت است که به آن گوش دهیم و آن را بپذیریم در حالی که دلیل خاصی ندارد.

علت گریه کردن نوزاد در شب چیست

گریه قبل از خواب راهی است که در آن کودک نیاز خود به خواب را ابراز می کند، این یک مکانیسم خودکار است که معمولاً به دلایل مختلف رخ می دهد: مثلا خستگی بیش از حد، بیماری؛ مناسب نبودن یا ناشناس بودن برای کودک و … . در چنین مواردی که اغلب آرامش داشتن برای کودک مشکل است و می خواهد با والدین خود باشد.
برای تشخیص علل احتمالی گریه، به زمان هایی که معمولا گریه می کند، دفعات گریه و راه حل های احتمالی که به خوابیدن کودک کمک کرده است توجه کنید.

بیشتر بخوانید: با کودک حرف گوش نکن چگونه رفتار کنیم

برای قطع گریه کردن نوزاد در شب چیکار کنیم

هنگامی که نوزادان خسته یا خواب آلود هستند، اغلب گریه می کنند. این روش آنهاست که به ما می گویند که می خواهند استراحت کنند و به ما نیاز دارند که فضایی آرام برای خوابیدن برای آنها فراهم کنیم.

این نوع گریه به آرامی شروع می شود و شدت آن افزایش می یابد. این گریه افزایش می‌یابد تا به جایی می‌رسد که بدون فراز و نشیب، یکنواخت می‌شود.

برخی از متخصصان آن را “مانترای گریه” می نامند و اشاره به این واقعیت دارند که مانترای کودک بودن برای خوابیدن را شبیه سازی می کند.

درمان گریه کردن نوزاد در شب

لازم است بدانید که نوزاد گریان را تا زمانی که خسته نشده و به خواب نرفته نباید در گهواره تنها گذاشت. این کار باعث ایجاد استرس غیر ضروری با پیامدهایی برای رشد آنها می شود. گریه نوزاد باید همیشه مورد توجه قرار گیرد و به او کمک کرد تا با عشق به خواب برود و نیازهای او را درک کرد.

بیشتر بخوانید: دلیل نفخ شکم نوزاد

راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند به کاهش یا قطع گریه در هنگام خواب کمک کند:

 • ساعات خواب مورد نیاز نوزاد و کودک را با توجه به سن او بشناسید تا استراحت مناسبی داشته باشد.
 • محیطی پایدار برای خواب با امنیت، دمای مناسب، تاریکی کافی آماده کنید.
 • زمانی را برای بیدار شدن و خوابیدن در نظر بگیرید که برای ایجاد ریتم خواب در هر شبانه روز ضروری است.
 • قبل از شروع برنامه خواب، با رعایت علائم خواب، زمان اختصاصی را با نوزاد/کودک خود به اشتراک بگذارید .

نوزادان گریه می کنند و این چیزی است که ما باید به آن توجه کنیم تا فکر نکنیم که پدر یا مادر بدی هستیم که نمی توانیم از آن اجتناب کنیم یا حتی نمی توانیم بلافاصله آنها را آرام کنیم. نوزادانی هستند که برای به خواب رفتن نیاز به گریه دارند، اما برای دانستن این موضوع، فرزندان ما نیاز دارند که به آنها گوش دهیم، نحوه تعامل آنها را بدانیم و اشکال مختلف ارتباط با ما را تشخیص دهیم، برای این کار باید بسیار مراقب باشیم. به صداها و حرکاتی که استفاده می کنند، و آنها را از نزدیک تماشا کنید تا از استراحت خود محافظت کنید.

مادران عزیز، ما می دانیم که چقدر به روند رشد نوزاد خود اهمیت می دهید. با این حال، وقتی نوبت به رشد می رسد، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد تغذیه خوب است. پیشنهاد میکنیم برای این منظور جدول قد و وزن کودکان را نیز مطالعه نمایید.

اگرچه تغذیه برای رشد نوزادان بسیار مهم است، اما عامل خواب که در رشد کودک شما موثر است را نباید فراموش کنید. برای اینکه رشد ذهنی، جسمی و اجتماعی کودک شما به آرامی پیشرفت کند، باید به الگوی خواب باکیفیت او نیز توجه کنید.

خواب برای نوزادان مانند بزرگسالان بسیار مهم است. خواب، که حدود یک سوم از روز یک بزرگسال را پوشش می دهد، می تواند بیش از نیمی از روز یک کودک را به خود اختصاص دهد.

فواید خواب به موقع و خوب برای نوزادان

اگرچه خواب، که در زندگی ما بسیار مهم است، اغلب تنها به عنوان وسیله ای برای استراحت تلقی می شود، اما فواید زیادی دارد.

اگر کوچولوی شما الگوی خواب منظم و سالمی دارد:

 • به رشد مغز کمک می کند.
 • بر ترشح هورمون رشد تاثیر می گذارد.
 • خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد.
 • تمرکز را آسان تر می کند.
 • تاثیر مثبتی بر سلامت قلب دارد.

به همین دلیل است که خواب نوزادان نقش مهمی در رشد آنها دارد.

لازم به ذکر است که نوزادان گزینه های زیادی جز گریه برای برقراری ارتباط ندارند. به همین دلیل باید خواسته یا ناراحتی خود را با گریه بیان کنند. در واقع گریه آنها همیشه نشان دهنده وضعیت منفی نیست.

دلیل گریه نوزاد قبل از خواب

دلایلی زیادی وجود دارند که میتوانند باعث گریه کردن نوزاد قبل از خواب باشد. شما به عنوان والدین برای درمان و آرام کردن نوزاد در حین گریه کردن باید بتوانید دلیل آن را بیابید و سپس اقدامی مناسب انجام دهید. از این رو ما در ادامه برخی از مواردی که میتوانند دلیل گریه کودک قبل از خواب باشند را برایتان توضیح میدهیم با ما همراه باشید.

دلیل گریه نوزاد قبل از خواب

گرسنگی میتواند دلیل گریه کردن کودک قبل از خواب باشد

وقتی نوزادان شروع به گریه می کنند، اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که آیا گرسنه هستند یا نه. چون کوچولوها با گریه سعی می کنند به ما بگویند گرسنه هستند. گریه هایی که قبل از خواب و همچنین هنگام بیدار شدن رخ می دهد ممکن است ناشی از گرسنگی باشد.

نوزاد شما که به دلیل گرسنگی احساس ناراحتی می کند، حتی ممکن است ناگهان در حالی که خواب است شروع به گریه کند. به همین دلیل باید به رژیم غذایی کودک خود توجه کنید و وعده های غذایی را حذف نکنید. در غیر این صورت، گرسنگی بر الگوهای خواب تأثیر منفی می گذارد. اگر علاقه داشتید میتوانید در بلاگ سایت دکتر نجفلو مقاله غذای کودک 7 ماهه را مشاهده کنید.

تاریکی دلیل دیگری برای گریه نوزاد قبل از خواب

ممکن است سعی کنید محیطی آرام و تاریک را برای خواب موثر نوزاد خود آماده کنید و ممکن است فکر کنید که این کار برای او خوب است. اما احساس همه افراد در تاریکی ممکن است مثبت نباشد. کودک شما ممکن است قبل از خواب گریه کند زیرا از تاریکی می ترسد.

از طرفی داشتن اتاق در دمای ایده آل برای کیفیت و کارایی خواب بسیار مهم است. کوچولوها به تغییرات دما بسیار حساس هستند.

دمای نامناسب اتاق دلیل زاری کردن نوزاد

حتی یک افت جزئی در دمای اتاق می تواند بر آن تأثیر بگذارد. بدن کوچک و ظریف آنها حتی در دمایی که شما احساس سرما نمی کنید می تواند احساس سرما کند.

این لرز که در هنگام خواب رخ می دهد، ممکن است او را آزار دهد و در خواب گریه کند. به همین دلیل نباید از تنظیم دمای اتاق ایده آل و چک کردن مکرر آن غافل شوید.

کثیف بودن پوشک

داشتن پوشک کثیف یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود نوزادان احساس ناراحتی کنند و قبل از خواب گریه کنند. کثیف بودن هنگام خواب ممکن است باعث شود حتی او در خواب عمیق خود گریه کند زیرا باعث ناراحتی او می شود. شما باید به طور مکرر پوشک را چک کنید تا کودک شما قبل از خواب و یا در خواب گریه نکند. و همچنین با زمان مناسب از پوشک گرفتن کودک آشنا باشید.

احساس تنهایی یکی از دلایل مهم گریه کردن بچه قبل از خواب

نوزادان احساس تنهایی را دوست ندارند. این مسئله آنها را می ترساند. حتی زمانی که آنها خواب هستند، ممکن است احساس کنند که شما آنها را ترک می کنید و آنها را تنها می گذارید و وحشت کنند. در عین حال ممکن است احساس ناامنی کنند و فکر کنند دیگر هرگز شما را نخواهند دید. بنابراین، آنها نمی توانند آرام بخوابند.

نتیجه گیری…

گریه در نوزادان یک فرآیند بسیار طبیعی و ضروری است. این که بچه زیاد گریه می کند تقصیر والدین نیست. گریه نوزاد تازه متولد شده کاملا طبیعی تلقی می شود. گریه می تواند در سن دو ماهگی به اوج خود برسد. بعد از 2 ماه کاهش می یابد. این فرآیند می تواند هم برای مادر و هم برای پدر چالش برانگیز باشد.

گریه نوزاد در شب بر الگوی خواب والدین تأثیر می گذارد. گریه کودک قبل از خواب می تواند منجر به مشاجره بین زوجین شود. برخی از پدران این اشتباه را مرتکب می شوند که همسر خود را به خاطر گریه نوزاد در خواب سرزنش می کنند. گریه قبل از خواب در نوزادان نشان دهنده این است که نیازی وجود دارد یا شخصیت کلی نوزاد این گونه است.