علت لکنت زبان در کودکان و انواع آن + درمان لکنت زبان کودکان

لکنت زبان در کودکان

شنیدن شیرین زبانی های کودک یکی از لذت بخش ترین نعمات خداوند برای والدین  است؛ اما گاهی برخی از کودکان در جریان صحبت های خود دارای وقفه های زیادی هستند. این اختلال که تقریبا 5 الی 10 درصد  از کودکان را درگیر می کند تحت عنوان لکنت زبان در کودکان شناخته می شود.

 خوشبختانه بسیاری از این نوع اختلالات با پیگیری های مراقبتی و درمانی و همچنین افزایش رشد کودک بهبود می یابند. در این مطلب قصد داریم به علل این اختلال و نشانه های هشدار دهنده  لکنت زبان و درمان های آنها بپردازیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لکنت زبان چیست؟

زمانی که صحبت کردن و گفتار عادی کودکان با  تکرار تعدادی از کلمات یا کشیدن صداها  اتفاق می افتد، من من کردن یا لکنت زبان نامیده می شود.

فرد برای ادای کلمات و تکمیل کردن جملات خود می تواند با تغییر حالات چهره یا حرکات فیزیکی بدنی همراه باشد عموما کودکان درگیر با این اختلال دارای کمبود اعتماد بنفس و سایر مشکلات روحی و روانی نظیر استرس و اضطراب هستند. البته گاهی اوقات دیده میشود که حتی بچه بیش فعال نیز با این مشکل روبرو شده باشد.

در گذشته به دلیل اطلاعات محدود والدین احتمال پیگیری این اختلال و درمان آن بسیار کم بود اما در عصر حاضر با توجه به سطح بالای علمی و آموزشی خانواده ها و وجود آسیب شناسان گفتار و زبان، درمان این مسئله با احتمال موفقیت و بهبودی بیشتری صورت خواهد گرفت.

انواع لکنت زبان در کودکان

انواع لکنت زبان در کودکان

 به طور کلی لکنت زبان کودکان به 5 نوع تقسیم بندی میشوند که هر کدام از آن ها ممکن است در بازه های زمانی و به دلایل متفاوت رخ دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع لکنت زبان در کودکان آشنا کنیم.

لکنت زبان تونیک در بچه ها

این نوع لکنت زبان در کودکان به دلیل  انقباض و انبساط  ناگهانی عضلات دهان می باشد. عضلات دهان کودک در حین صحبت کردن به مدت چند ثانیه به یکباره قفل می شوند و مکثی در ادای کلمات وی پیش میاید. در ادامه کودک جهت آغاز ادا کردن حرف بعدی آن کلمه به خود فشار بسیار زیادی وارد می آورد تا بتواند آن کلمه را به درستی بیان کند. اما در اکثر اوقات کلمه به حالت تشنج گونه ای ادا می شود.

 مثلا: می…گگگگگگم ب…رررریم.

بیشتر بخوانید: با بچه لجباز چگونه رفتار کنیم

لکنت زبان کلونیک در کودکان

 در این نوع لکنت زبان در کودکان نیز فرد چندین بار سیلاب یا بخش اول یک کلمه را به سرعت و پشت سر هم تکرار می کند و بعد به سراغ سیلاب بعدی می رود  و به ادای آن می پردازد.

مثلا: بببببببادکنک

اختلالات فیزیولوژیکی عصبی- عضلانی  با منشا ژنتیکی از مهم ترین دلایل ابتلا به این نوع لکنت زبان می باشد.

لکنت زبان رشدی کودکان یا Developmental stuttering

این گروه جزو شایع ترین نوع لکنت زبان در کودکان است که عموما وقتی اتفاق می افتد که سن کودک بین دو الی پنج سال می باشد لکنت زبان Developmental در پسران بیشتر از دختران شایع است و عموما زمانی اتفاق می افتد که کودک در حال  تکمیل مهارت زبانی خود می باشد اما خبر خوش آن که در بسیاری از موارد بدون درمان بهبود می یابد. البته قابل ذکر است که والدین حتما باید با جدول زمانی حرف زدن کودکان آشنا باشند تا مشکلی پیش نیاید.

Neurogenic stuttering

 عموما این نوع لکنت زبان وقتی اتفاق می افتد  که بین مغز و اعصاب و همچنین عضلات مهم درگیر در گفتار اختلالی وجود داشته باشد که عموما بعد از  انواع آسیب های مغزی و سکته های مغزی اتفاق می افتد.

Psychogenic stuttering

این نوع از لکنت زبان به میزان کمتری رایج است و عموما بعد از بیماری ها یا اتفاقاتی نظیر ترسیدن صورت می گیرد.

علت لکنت زبان در کودکان چیست؟

 • ضربات شدید روحی و روانی
 • عدم رشد نوروفیزیولوژِکی کافی در کودک
 • وجود سابقه خانوادگی
 • ناهنجاری های ژنتیکی که سبب آسیب مرکز تکلم مغز می شود. محققان معتقدند ژنتیک، یکی از اصلی ترین دلایل لکنت زبان در کودکان است. به طوری که حدود 60 درصد از کودکانی که دچار این اختلال شده اند دارای یک عضو مبتلا به لکنت زبان بوده اند.
 • عدم اعتماد بنفس کافی برای شرکت در سخنرانی و بحث با جمعیت زیاد

عوارض  لکنت زبان کودکان چیست؟

 • افسردگی و عزت نفس پایین
 • عملکرد ضعیف بین همکلاسی ها در مدرسه
 • مشکلات فردی و اجتماعی
 • گوشه نشینی و عدم مشارکت در فعالیت های گروهی
 • و…

عوارض لکنت زبان در کودکان

علائم بروز لکنت زبان در کودکان

در سن 18 الی 24 ماهگی کودک با کنار هم قرار دادن کلمات شروع به ساختن جملات می کند و ممکن است تا قبل از 5 سالگی دچار نوعی لکنت زبان طبیعی شود. عموما این نوع لکنت زبان نگران کننده نیست و خود به خود بهبود می یابد. اما در صورتی که در کودک خود علائم ئیل را مشاهده کردید حتما با یک متخصص در این حوزه مشورت کنید.

 1. کودک شما از بودن در جمع فراری است و به هیچ عنوان مایل نیست تا در جمع صحبت کند.
 2. مدام در حال تعویض کلمات خود می باشد چون از واکنش بقیه در برابر لکنت زبان خود هراس دارد.
 3. بسیار سریع صحبت می کند.
 4. اگر در حین صحبت  عضلات گفتاری خود را منقبض می کند و فشار زیادی را متحمل می شود.
 5. کودک شما  در هنگام  لکنت زبان دارای حرکات بدنی نیز می شود.
 6. پرخاش و نفس نفس زدن در حین صحبت.
 7. برخی از سیلاب ها و هجاها را چند بار پشت سر هم تکرارمی کند.

درمان لکنت زبان کودکان

اگر کودک شما بیش از  5 سال دارد و لکنت زبان وی به بیش از 6 ماه رسیده و درمان نشده بهتر است با یک متخصص گفتار درمانی مناسب مشورت کنید.

 یکی از موثر ترین شیوه های درمانی برای لکنت زبان کودکان speech treatment  است که در طی آن گفتار درمان با  متد هایی مناسب به تشویق کودک و افزایش اعتماد بنفس او برای تحریک بیشتر وی به صحبت کردن استفاده می کند. پیشنهاد میکنیم با انواع بازی های کودکانه در خانه آشنا باشید و از این طریق با کودک خود کار کنید. همچنین با روش هایی به کودک می آموزد که چطور کلمات را به نحو صحیحی ادا کند.

پزشک نیز می تواند با آغاز درمان های دارویی میزان اضطراب و افسردگی کودک را بهبود بخشد.

از طرفی  در درمان لکنت زبان کودکان نقش والدین نیز بسیار مهم است:

مثلا آرامش  کودک  را در منزل فراهم کنید یا از قطع کردن صحبت های کودک اجتناب کنند. به کودک خود توجه ویژه ای داشته باشید و به هیچ عنوان صحبتهای او را تصحیح نکنید.

 سابقه خانوادگی خود را  به طور دقیق بررسی کنید و نتیجه را به متخصص اطلاع دهید  و در نهایت جهت مراقبت بیشتر، وضعیت فرزند خود را به معلمان مدرسه  اطلاع دهید همچنین به هیچ عنوان در هنگام صحبت با کودک علایمی از ناامیدی و ناراحتی خود را بروز ندهید و همواره تماس چشمی خود را با او حفظ کنید.