علت خون دماغ شدن کودکان و چگونگی درمان خون دماغ شدن بچه

علت خون دماغ شدن کودکان و درمان آن

شاید با دیدن خون دماغ شدن کودکان هراسان شوید. اما والدین باید بدانند خونریزی بینی در حالت عادی مشکل خاصی نیست. گاهی امکان دارد کودک به دلیل شرایط جسمانی که دارد هر چند وقت یکبار خون دماغ شود. خونریزی بینی در کودکان بیشتر از قسمت سپتوم ناشی می شود و در بیشتر مواقع فقط از یک سوراخ بینی این خون خارج می شود.

اگر خون‌ریزی از قسمت پایین بینی کودک باشد جای نگرانی نیست. والدین باید آگاه باشند خونریزی از قسمت های بالای بینی خیلی نادر برای کودکان اتفاق می افتد. ریزش خون از قسمت های بالای بینی در افرادی که دچار فشار خون، آسیب دیدگی در ناحیه بالای بینی و در افراد مسن بیشتر اتفاق می افتد.

علت خون دماغ شدن کودکان

خون دماغ شدن کودکان هر چند در بیشتر مواقع مورد نگران کننده ای نیست اما والدین آگاه برای سلامت کودکان خود هم که شده باید اطلاعات هر چند اندک هم باشد در این مورد داشته باشند. برای شناخت از علت خونریزی بینی ابتدا بهتر است با ساختار بینی بیشتر آشنا شوید. والدین با آگاهی از آناتومی بینی دیدگاه بهتری از علت خون دماغ شدن، نحوه عکس العمل در جریان خون‌ریزی و پیشگیری از آن خواهند داشت.

داخل بینی محیط کاملاً مرطوبی است که سطح داخل آن پوشیده از مویرگ‌های بسیار ظریف است. این رگ ها به دلایل مختلفی از جمله مواردی که در ادامه مطالب به آن می پردازیم احتمالاً پاره شوند و خون دماغ شدن اتفاق می افتد.

 • رگ های ظریف بینی بر اثر یک ضربه ناگهانی امکان دارد پاره شود. گاهی یک خراش ساده هم سبب خون دماغ شدن در کودکان می شود. اگر شدت این خون دماغ در کودکان شدید نباشد به آسانی قابل رفع است. در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه شود.
 • رگ های داخل بینی بسیار ظریف و حساس هستند. این رگ ها وظیفه گرم کردن هوا را بر عهده دارند تا هوایی که به ریه وارد می شود متناسب با حرارت بدن باشد. گاهی نمی توان گفت عامل اصلی خون دماغ شدن دلایل خارج از بینی است. داخل بینی و حساس بودن این رگ ها بر اثر شرایط بیرون نیز خود دلیل بر خونریزی است. مثلاً با سردی هوا داخل بینی خشک می شود و رگ ها ترک بر می دارند امکان دارد بدون اینکه کودک بینی خود را لمس کند بینی شروع به خونریزی کند.
 • ضربه وارد شده به بینی و صدمه دیدن آن می تواند سبب خونریزی بینی کودک شود.
 • عوامل و ناهنجاری های مادرزادی که در آناتومی بینی وجود دارند. این عوامل اکتسابی امکان دارد بر روی تیغه دماغ یا غضروف بینی یا …تأثیر بگذارد و موجب خون دماغ شدن کودک شود.
 • پر شدن قسمت مخاط دماغ از خون بر اثر عواملی چون باکتری، آلرژی که سبب التهاب دماغ شده است با کوچکترین ضربه حتی خارش بینی موجب خون دماغ در کودک می شود.

بیشتر بخوانید: کاهش طب کودکان در خانه

علت خون دماغ شدن کودکان در تابستان

شاید شنیده یا دیده اید خون دماغ شدن کودکان در تابستان بیشتر است. از قدیم تاکنون همانند یک پند و نصیحت در ذهن همه ما باقی مانده است که گفته اند: هرگز در ظهر تابستان زیر نور خورشید نباشید. همچنین در قدیم کودکان را در ساعت های ظهر تابستان در خانه نگه می داشتند. اکنون از نظر علمی به این نتیجه رسیده اند که گرما و حرارت نور خورشید سبب انبساط رگ های خون می شود. در نتیجه داخل بینی کودکان به دلیل داشتن رگ های ظریف بر اثر کوچک ترین آسیب، ضربه و حتی خشک شدن داخل بینی کودکان دچار خون دماغ می شوند.

علت خون دماغ شدن کودکان در خواب

گاهی والدین خون دماغ شدن کودکان را در خواب تجربه کرده اند. ولی علت خونریزی در شب چیست؟ باید گفت اصلی ترین عامل خون‌ریزی بینی در شب به میزان رطوبت اتاق بستگی دارد. داخل بینی محیطی مرطوب است. هنگامی که بر اثر نبود رطوبت هوا، داخل بینی خشک‌ می شود بافت های ظریف رگ ها شکننده می شود. با خشک شدن بینی غیر ممکن است کودک به بینی خود دست نزند. در نتیجه بافت های ظریف با کوچکترین ضربه خونریزی می کند. پیشنهاد میکنیم در ادامه مقاله درمان جای زخم کودکان رو هم مطالعه کنید.

علت خون دماغ شدن کودکان در زمستان

برخی از پزشکان خون دماغ شدن کودکان را به دو دسته طبقه بندی می کنند. گروه اول به ساختار بینی بستگی دارد. ساختار بینی به نحوی است که قسمتی به اسم قدامی در وسط تیغه بینی وجود دارد که در قدامی شریان انتقال دهنده خون یا عروق خون در آنجا قرار دارد.

در بیشتر مواقع عامل اصلی خون دماغ شدن کودکان در این ناحیه است. جالب است بدانید خون دماغی کودکان اگر ناشی از این ناحیه باشد به صورت مکرر و با مقدار کم خون اتفاق می افتد و در فصل زمستان این خون دماغی بیشتر دیده می شود. چرا که در زمستان به دلیل سردی هوا و افزایش سرماخوردگی، کودکان بیشتر بینی خود را دست‌کاری می کنند.

بیشتر بخوانید: جدول قد و وزن کودکان

علت خون دماغ شدن کودک از یک سوراخ

علت خون دماغ شدن کودکان از یک سوراخ بینی

علت خون دماغ شدن کودکان از یک سوراخ به شرح زیر است:

 • تحریک کودک به فین شدید کردن که سبب پاره شدن موی رگ بینی می شود.
 • خشکی هوا که سبب خشک شدن رطوبت بینی می شود و رگ های ظریف بینی شکننده و حساس می شوند.
 • گرمی هوا که سبب انبساط رگ ها می شود.
 • دست‌کاری مکرر کودکان.
 • انحراف بینی داشتن کودک در ناحیه تیغه دماغ بر اثر شکستگی یا مادرزادی.
 • اگر کودک مشکل کبد داشته باشد خونریزی به طور مکرر اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: کاهش درد دندان در آوردن نوزاد

خون دماغ شدن کودک در اثر ضربه

می توان گفت خون دماغ شدن کودکان در اثر ضربه در زمان کودکی کاملاً عادی است. کودک موجودی پر انرژی است احتمالاً روزی چندین به زمین بیافتد یا در مدرسه یا بیرون از منزل با دوستان خود دعوا کنند. ضربه ای که به بینی کودک وارد می شود سبب پاره شدن رگ های بینی می شود که تأثیر این ضربه می تواند بر دو ناحیه بینی باشد:

 • ضربه وارد شده به بینی ممکن است قسمت مخاط بینی را در بر گیرد در نهایت خون جمع شده در این ناحیه سرازیر خواهد شد.
 •  گاهی ضربه وارد شده سبب پاره شدن رگ های نازک دماغ می شود و دماغ شروع به خونریزی می شود.