دلیل جوش های ریز روی بدن کودک و درمان خانگی جوش بدن کودک

دلیل جوش های ریز بدن کودکان

یکی از مشکلات شایعی که عموما والدین و اطرافیان نوزاد را متعجب و نگران می کند، بروز جوش های نوزادی است که در اغلب نوزادان چند هفته پس از تولد ایجاد می شود.  این جوش ها سبب نگرانی والدین نوزاد، از احتمال  ابتلا کودک به بیماری های متعدد می شود در صورتی که مشکل حادی نیست و در طی چند هفته خود به خود  از بین می رود. ولی در این میان انجام درمان های خانگی در تسریع روند بهبودی آن ها بسیار موثر است. اگر فرزند شما نیز به جوش نوزادی مبتلا است، با ما همراه باشید تا به بررسی علل و نشانه های این نوع عارضه بپردازیم؛ همچنین در انتها شما را با بیماری هایی که تظاهرات مشابه جوش نوزادی دارند آشنا می کنیم.

جوش نوزادی چیست؟

جوش نوزادی برجستگی هایی قرمز رنگ یا سفید با اندازه ی کوچک است که صورت و گاهی بدن نوزاد را درگیر می کند. جوش نوزادی، عارضه نسبتا شایع بوده و در حدود بیست درصد از نوزادان را درگیر می کند. عموما نیازی به مراجعه به کلینیک و درمان دارویی جوش نوزادی نیست. چرا که در اکثر مواقع پس از طی چند هفته بهبود می یابد. اما در موارد نادری نیز مشاهده شده که در صورت عدم درمان و موارد شدید، جوش نوزادی  به شکل کیست و ندول در آمده است و جای جوش ها و اسکار آنها روی پوست نوزاد باقی مانده است.

با کودک لجباز چگونه رفتار کنیم

 آیا جوش نوزادی طبیعی و عادی است؟

 این عارضه در بین نوزادان نسبتا شایع بوده و حدود 20% از آنان را دچار این عارضه می کند. در اکثر موارد در دو هفتگی نوزاد، این عارضه بوجود می آید اما امکان ایجاد آن تا 6 هفته بعد از تولد نیز گزارش شده است. حتی در موارد نادری مشاهده شده که نوزاد با جوش نوزادی به دنیا آمده است و از بدو تولد با آن درگیر است.

 گزارش شده است که جوش نوزادی در بین نوزادان پسر بیشتر از دختران است.

علت ایجاد جوش نوزادی چیست؟

 اینکه دلیل بوجود آمدن جوش های نوزادی چه چیزی می تواند باشد، هنوز توسط محققین مشخص نشده است؛ اما تصور می شود جوش نوزادی ناشی از عملکرد هورمون های مادر نوزاد یا خود نوزاد باشد.

چه چیزی باعث زود حرف زدن کودک میشود

علائم جوش نوزادی چیست؟

 • جوش نوزادی نیز دقیقا مانند جوش  پوستی یا آکنه ای که نوجوانان و افراد بزرگسال را درگیر میکند برآمدگی های قرمز رنگی است که ممکن است  سر سفید یا چرکی نیز باشد.
 • جوش نوزادی اغلب در ناحیه صورت نوزاد و روی گونه ها یا کتف ها و بخش فوقانی کمر یا قفسه سینه ی وی ایجاد می شود.
 • جوش نوزادی در برخی نوزادان علاوه بر صورت، ممکن است در ناحیه گردن و قسمت های فوقانی کمر نیز ایجاد شود.
 • 2جوش نوزادی  تا 6 هفته بعد از تولد ایجاد می شود.
 • برخی نوزادان  در بدو تولد نیز  دچار عارضه جوش نوزادی هستند (در موارد نادر).
 • بی قراری نوزاد و یا تحریک پوست وی با البسه و حوله ای زیر سبب افزایش تظاهرات این نوع جوش پوستی خواهد شد.
 • تحمل این نوع جوش ها برای نوزاد آسان نیست و به همین دلیل با بی قراری و گریه و افزایش دمای بدن وی همراه خواهد بود.

چه بیماری ممکن است با جوش نوزادی اشتباه گرفته شود؟

 گاهی ویژگی ظاهری جوش نوزادان شبیه بیماری های دیگر است و به همین دلیل نگرانی والدین را دو چندان می کند. در این بخش قصد داریم شما را با تظاهرات بیماری های دیگری که علایمی شبیه جوش نوزادی دارند آشنا سازیم تا در برخورد با چنین مشکلاتی آگاهی بیشتری داشته باشید و بتوانید به موقع در جهت رفع مشکل و درمان عمل کنید.

راش نوزادی یا Erythema toxicum neonatorum

 این عارضه یکی از شایعترین مشکلات پوستی نوزادان است؛ که منجر به ایجاد جوش هایی کوچک به اندازه 1 الی 4 میلی متر در بازوها و پاها  شود.  اما این بثورات جلدی  به هیچ عنوان در کف پاها و دستها ایجاد نمی شود.  عموما نوزاد از بدو تولد با این عارضه به دنیا می آید یا اینکه بعد از  یک الی دو روزگی دچار این بثورات جلدی می گردد و عموما طی 5 الی 14 روز بعد از تولد بهبود می یابد.

آبله مرغان یا Chickenpox

آبله مرغان برخلاف جوش پوستی، سبب درگیری کل بدن می شود در حالی که جوش پوستی فقط قسمتهای فوقانی بدن نوزاد را درگیر میکند. آبله مرغان، بیماری مسری است؛ و برای نوزادان بسیار خطرناک است و می تواند منجر به عفونت های شدید پوست، مغز و خون یا ذات الریه شود. بنابراین توصیه می شود، در صورت مشکوک شدن به آبله مرغان سریعا با پزشک متخصص در این حوزه ارتباط بگیرید.

جدول برنامه غذایی کودک 7 ماهه

اگزما

اگزما، نیز بیماری است که  با برجستگی هایی قرمز رنگ روی پوست نوزادان ایجاد می شود؛ و در 6 ماهگی الی 5 سالگی نوزاد ایجاد می شود و در ابتدا به نظر می رسد که یک جوش معمولی است و زمانی که در کمتر از 6 ماهگی ایجاد می شود سر چانه گونه ها و پیشانی فرد را درگیر میکند.  عموما علائم  اگزما با آغاز فعالیت حرکتی نوزاد و چهار دست و پا حرکت کردن او تشدید می شود.  تشخیص و تمایز اگزما از جوش نوزادی برای پزشکان آسان است چرا که دارای تظاهرات متمایزی هستند.

درمان خانگی جوش نوزادی

والدین می توانند برای کمک به تسریع زمان از بین رفتن جوش های پوستی اقدامات ذیل را انجام دهند:

 • از شوینده های قوی اجتناب کنید. شوینده هایی که دارای رتینوئیدها  یا اریترومایسین هستند و همچنین صابونها و شامپوهای معطر برای کودکان مناسب نیستند؛ چرا که دارای مواد شیمیایی قوی هستند و مناسب پوست حساس نوزادان نمی باشند.
 • محل درگیری با جوش نوزادی را تمیز و پاکیزه نگه دارید؛ صورت و دیگر جاهای درگیر با جوش را با لوسیون یا صابونی بسیار ملایم و یا حتی بدون شوینده و صرفا با آب ولرم بشویید.
 • به هیچ عنوان جوش های پوستی را فشرده و یا دستکاری نکنید.

درمان خانگی جوش روی بدن کودک

درمان جوش نوزادی چگونه انجام می شود؟

 در اکثر موارد جوش نوزادی، بدون استفاده از هر نوع درمان دارویی از بین می رود و والدین باید  از تشدید شدن علائم جوش پوستی مراقبت کنند. در موارد شدیدتر، پزشک اطفال با استفاده از انواع پماد ها و کرم های دارویی به از بین رفتن سریعتر جوش های پوستی کمک می کند.

جدول قد و وزن کودک 

چه زمانی باید برای درمان جوش نوزادی به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. اگر نوزاد شما بسیار بی قرار و بی تاب شده است.
 2. اگر جوش های به جوش های چرکی سر سفید و سیاه تبدیل شده است.
 3. اگر جوش نوزاد  بعد از گذشت چند ماه به طور خود به خود بهبود نیافت.

بهتر است به متخصص اطفال مراجعه کنید.

کلام آخر

 در این مقاله سعی داشتیم به بررسی جوش نوزادی و علل و درمان آن بپردازیم؛ اگر راجع به جوش نوزادی فرزندتان نگران هستید می توانید از سایت https://drnajafloo.ir و از طریق تماس با کارشناسان این مجموعه با دکتر صابر نجفلو ارتباط بگیرید جناب آقای دکتر نجفلو، عضو رسمی انجمن پزشکان کودکان و نوزادان می‌باشند و می توانند راهنمایی های لازم را در این زمینه برای شما ارائه دهند.