ریزترین علائم بارداری در ماه اول و هفته های نخست بارداری

اولین علائم بارداری

پس از لقاح تخمک و انتقال آن از لوله فالوپ به حفره رحم، یک سری تغییرات هورمونی در بدن زن رخ می دهد که به سرعت خود را در قالب اولین علائم بارداری در مراحل اولیه احساس می کند. تشخیص جنسیت جنین در خانه با روش های مختلفی انجام میشود ولی قبل از آن بهتر است شما مطمئن شوید که باردار هستید و سپس با گذشت مدت زمان اعلامی به سمت تشخیص جنسیت بروید. ریزترین علائم بارداری در هفته شامل موارد زیر میشوند:

 • بزرگ شدن و حساس شدن سینه ها
 • حالت تهوع
 • میل مکرر به ادرار کردن
 • حساسیت به بوها
 • خواب آلودگی و خستگی
 • تاخیر در قاعدگی

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر میشود؟

در همان روزهای اول پس از نزدیکی زوجین، بدن هیچ سیگنال خاصی به شما نمی دهد. علائم بارداری در مراحل اولیه را نمی توان زودتر از روز 8-10 از لحظه لقاح تخمک مشاهده کرد، زمانی که جنین به دیواره رحم متصل می شود و هورمون بارداری، گنادوتروپین کوریونی، شروع به ورود به بدن مادر می کند اینکه چقدر قابل توجه هستند به حساسیت بدن به تغییرات هورمونی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: برای زیبایی جنین در بارداری چی بخوریم

در روز بیستم رشد جنین (مصادف با اولین روزهای تاخیر در قاعدگی)، اغلب زنان معمولاً علائم بارداری خود را حدس می زنند. تست‌های اکسپرس استاندارد محتوای گنادوتروپین جفتی انسان را در ادرار در هفته 3-4 بارداری، یعنی 1-2 هفته پس از نزدیکی زوجین تعیین می‌کنند.

علائم بارداری قبل از پریودی

زمانی که خانمی باردار میشود دیگر پریود نخواهد شد و همانطور که در قسمت بالا گفتیم تاخیر در پریودی جز اولین علائم بارداری محسوب میشود و شما تقریبا با گذشت 20 روز علائم اولیه بارداری قبل از پریودی را خواهید دید. مهم ترین علائم باردار شدن قبل از پریودی را میتوان موارد زیر نام برد:

 1. سینه ها متورم می شوند
 2. هاله نوک پستان منبسط و تیره می شود،
 3. برجستگی های روی هاله، به اصطلاح توبرکل های مونتگومری، افزایش می یابد.

اگر سینه‌های متورم باعث ناراحتی و درد در هنگام خواب می‌شوند، سعی کنید شب‌ها از سوتین بدون سیم استفاده کنید. غدد پستانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ماهیچه‌هایی ندارند که بتوانند از کشیدگی پوست جلوگیری کنند، بنابراین در دوران بارداری و شیردهی برای جلوگیری از فشردن، پوشیدن سوتین حمایتی و تعویض آن متناسب با رشد سینه ضروری است.

بیشتر بخوانید: تشخیص جنسیت جنین با نمک

علائم هفته به هفته بارداری

برای اینکه بتوانیم به طور دقیق تر علائم بارداری در هفته های اول تا جایی 2 ماهگی را به شما توضیح دهیم تصمیم گرفتیم در ادامه این علائم را به صورت هفته به هفته برایتان شرح دهیم. همچنین اگر علاقه مند بودید میتوانید رابطه با تشخیص جنسیت جنین از چند ماهگی مشخص میشود نیز مطالعه کنید.

علائم بارداری در هفته اول

در این دوره لقاح اتفاق افتاد. جنین بسیار ریز است. جفت و بند ناف نیز تشکیل می شوند. در هفته اول هیچ علامتی از بارداری وجود ندارد. با این حال، برخی از زنان در حال حاضر احساس خواب آلودگی، ضعف، سنگینی در زیر شکم می کنند. علائم مشابه با سندرم پیش از قاعدگی اتفاق می افتد.

علائم بارداری در هفته دوم

به گفته بهترین دکتر ختنه در تهران و متخصص اطفال تفاوت با هفته اول ناچیز است. در هفته دوم، جنین 1/10 اندازه کل خود را افزایش می دهد. جفت به شکل گیری ادامه می دهد. درد کششی در زیر شکم وجود دارد، ترشحات صورتی ممکن است ظاهر شود. مهم است که در نظر بگیرید که ترشحات قهوه ای فراوان ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد.

علائم بارداری در هفته سوم

جنین شبیه یک ضخیم شدن سلولی کوچک است که می توان آن را در سونوگرافی ثابت کرد. قطر آن از 0.1 تا 0.2 میلی متر، وزن – 2-3 میکروگرم متغیر است. در برخی از زنان، میل به ادرار مکرر می شود، سمیت ظاهر می شود. مقدار ترشح ممکن است به شدت افزایش یا کاهش یابد. توجه به رنگ و بوی آنها بسیار مهم است.

علائم بارداری در هفته چهارم

اندازه جنین – 4-7 میلی متر، وزن 0 تا 1 گرم. رشته پشتی با لوله عصبی تشکیل می شود. سپس مرکز سیستم عصبی را تشکیل می دهند. اندام های دستگاه گوارش (کبد، پانکراس، کلیه ها، غدد فوق کلیوی) شروع به تشکیل می کنند. غده تیروئید و قلب تشکیل می شود. رگ های خونی تشکیل شده قبلاً شروع به پیوستن به آن کرده اند. احتمال سقط جنین به ویژه با افزایش محتوای هورمون های مردانه افزایش می یابد. بوی غیرعادی و رنگ ترشحات، و درد دردناک در قسمت پایین شکم، نشانه وجود مشکل است.

علائم بارداری در هفته پنجم

اندازه جنین 4-9 میلی متر، وزن 0.9-1.3 گرم است. جنین شروع به حرکت می کند. سیستم عصبی جنین تشکیل می شود. مغز شروع به رشد می کند، شیارها و پیچش ها تشکیل می شود و جمجمه تشکیل می شود. پایه های بازوها و پاها ظاهر می شوند. سیستم غضروفی توسعه می یابد. زن در قفسه سینه خود احساس گزگز دارد. به دلیل تغییر ساختار روده، نفخ وجود دارد.

علائم بارداری در هفته ششم

اندازه جنین 13 میلی متر، وزن 1.1-1.3 گرم است. انگشتان، گردن، گوش ها، صورت شروع به شکل گیری می کنند. قلب به طور کامل تشکیل شده است، 2 دهلیز و 2 بطن برجسته است. گلبول های قرمز ظاهر می شوند و فاکتور Rh جنین مشخص می شود. روده جنین رشد می کند، آپاندیس و روده بزرگ تشکیل شده است. پانکراس شروع به تولید انسولین می کند. مجاری صفراوی در کبد تشکیل شده است. به طور قابل توجهی حساسیت نوک سینه ها را افزایش می دهد. تیره تر می شوند قفسه سینه بزرگ شده است. یبوست، نفخ و سوزش سر دل وجود دارد. تورم اندام ها وجود دارد.

علائم بارداری در هفته هفتم

اندازه جنین 14-20 میلی متر و وزن آن 1.5 گرم است. بسیاری از اندام ها در حال حاضر شکل گرفته اند و حتی شروع به کار کرده اند. قلب چهار حفره ای شد، عروق و دریچه ها تشکیل شد. ویژگی های صورت واضح تر می شود. جوانه های چشایی روی زبان رشد می کنند. غدد عرق و بزاقی تشکیل می شوند، سیستم گوارشی و دفعی شروع به کار می کنند. تخمدان ها در دختران و بیضه ها در پسران تشکیل می شوند. دیافراگم و درخت برونش شروع به تشکیل می کنند.

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت جنین از روی ضربان قلب

مفاصل و ماهیچه ها، فالانژهای انگشتان ایجاد می شود. بازوها، پاها و جمجمه استخوانی شده. رحم رشد می کند و درد در ناحیه مثانه وجود دارد. به دلیل تحریک عصب سیاتیک، درد سوزشی در لگن و ران ایجاد می شود. عادات غذایی در حال تغییر است. وضعیت پوست بدتر می شود. رگ های واریسی ایجاد می شود. شایان ذکر است که حالت تهوع در این زمان نباید بیش از 2 بار در روز باشد.

علائم بارداری در هفته هشتم

 •  خستگی شدید و سوزش سر دل
 • هفته  8 -10 بارداری
 • تپش قلب
 • هفته  11 بارداری
 •  تغییر سینه و نوک پستان
 •  آکنه
 • هفته 12بارداری
 •  افزایش وزن قابل توجه166696167831

علائم صد در صدی بارداری

 • 29%درصد از زنان مورد بررسی، تاخیر در قاعدگی را گزارش کردند.
 • 25% نشان دادند که تهوع اولین علامت بارداری است.
 • 17٪ تغییرات در سینه را مشاهده کردند.

اگرچه خونریزی لانه گزینی اغلب اولین علامت بارداری در نظر گرفته می شود، اما تنها 3 درصد از زنان آن را به عنوان اصلی ترین علامت می دانند.