دلیل نفخ شکم نوزاد و درمان سریع و فوری نفخ شکم نوزاد در خانه

درمان نفخ شکم نوزاد و کودکان

به دلیل کامل نشدن دستگاه گوارش نوزاد نفخ شکم نوزاد امری طبیعی و عادی است. با جمع شدن گاز روده سبب ایجاد انقباضات در نوزاد می شود که با درد همراه است.

دلایل متعددی هستند سبب ایجاد نفخ نوزاد می شوند. گاهی نوع غذایی که مادر مصرف کرده است سبب انقباضات دردناک در نوزاد می شود. یا در هنگام مکیدن شیر توسط نوزاد هوا وارد معده نوزاد می شود و این هوا اگر خارج نشود سبب نفخ در نوزاد می شود. وجود عفونت های گوارشی، یبوست، سندرم و غیره مواردی هستند که سبب نفخ می شوند. برای درمان سریع و فوری نفخ در منزل راه‌کارهای زیادی وجود دارند از جمله:

  • نوزاد را به پشت بخوابانید سپس پاهای او را بلند کنید و همانند حرکت دوچرخه سواری با پاهای او بازی کند.
  • در هنگام شیر دادن با شیر مادر سعی کنید سر نوزاد کمی بالا قرار گیرد. اگر نوزاد با شیشه شیر تغذیه می شود سعی کنید کل پستانک در درون دهان نوزاد قرار گیرد تا از ورود هوا همراه شیر جلوگیری شود.
  • نوک پستانک شیشه شیر زیاد بزرگ نباشد که شیر به شدت وارد دهان نوزاد شود.
  • حتماً بعد از هر وعده تغذیه آروغ نوزاد فراموش نشود.
  • حمام آب گرم سبب شل شدن سفتی روده ها و خارج شدن هوای روده می شود و درد نفخ تسکین می یابد.

درمان نفخ شکم نوزاد ده روزه

برای درمان نفخ شکم نوزاد ده روزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید: درمان خانگی سرماخوردگی کودکان

  • شکم نوزاد را به آرامی ماساژ دهید.
  • نوزاد خود را روبه جلو روی پای خود قرار دهید. کمی فشار به شکم نوزاد خود وارد کنید یا پشت نوزاد را حالت دورانی موافق عقربه ساعت ماساژ دهید. یا می توان نوزاد را بر روی شکم روی توپ های ورزشی بزرگ قرار دهید. این حالت با حرکت آرام توپ سبب خارج شدن هوا یا آروغ دادن کودک می شود.
  • همراه نوزاد خود پیاده روی کنید یا نوزاد را داخل کالسکه قرار دهید و او را به بیرون ببرید. ضربه هایی که به کالسکه وارد می شود یا حرکات مادر سبب خارج شدن باد شکم نوزاد می شود. گاهی می توان سوار ماشین شد لرزش های که توسط ماشین ایجاد می شود کودک را آرام می کند و در تسکین درد بسیار مؤثر است.

چه چیزی برای نفخ شکم نوزاد خوب است؟

بی شک بی قراری های مداوم‌ نوزاد تازه متولد شده می تواند ناشی از نفخ شکم نوزاد باشد. گاهی تنها با آروغ زدن کودک این درد تسکین نمی یابد. در نتیجه باید به فکر راه‌کارهای دیگری در کنار راه های گفته شده باشید. یکی از موارد که یک مادر باید به آن توجه کند حالات کودک بعد از تغذیه با شیر خود است. اگر علاقه مند بودید مقاله چگونه کودک را از شیر بگیریم را نیز مطالعه کنید.

شاید کودک شما به نوع غذایی که می خوردید حساسیت داشته باشد. با شناسایی غذاهایی که سبب نفخ در کودک می شود او را از این درد رها می کنید. برای سنجش نوع غذا آلرژی زا در کودک، غذاهایی که تغذیه می کنید و فکر می کنید سبب نفخ می شود به مدت یک هفته نخورید سپس بهبود و تأثیر حذف آن را در کودک خود بررسی کنید.

برای نفخ شکم نوزاد چی خوبه

یک مادر آگاه باید دقت نماید برخی از غذا نیاز به آزمون و خطا ندارد باید تا تکمیل شدن دستگاه گوارش نوزاد مصرف آن را حداقل رساند از جمله غذاهایی که حاوی مواد تند، خانواده لبنیات، نان، ماکارونی، نوشابه و … هستند. چرا این مواد غذایی سبب ایجاد نفخ در نوزاد می شود.

بیشتر بخوانید: پایین آوردن تب کودک

نفخ شکم نوزاد تا کی ادامه دارد

گریه نوزاد امری طبیعی است تا زمانی که این گریه از حالت طبیعی خود خارج نشود. نفخ شکم نوزاد به دلیل تکمیل نشدن کامل اعضای داخلی بدن اتفاق می افتد. نفخ نوزاد از ۱۴ روز اول زندگی نوزاد آغاز می شود و در سن ۴۲ روزگی نوزاد اوج می گیرد و نوزاد درد زیادی را تحمل می کند.

در بیشتر نوزادان نفخ در سن ۸۴ روزگی از بین می رود. تعداد کمی از نوزادان هستند که تا سن ۱۱۲ روزگی این درد را تحمل می کنند. اما با بزرگ شدن نوزاد و افزایش قدرت بدنی او سیستم دفاعی بدن او کامل می شود و این درد کاملاً برطرف می شود. در این باره بهتر است جدول قد و وزن نوزاد دختر را نیز مطالعه کنید.

درمان نفخ شکم نوزاد با طب سنتی

یکی از راه های درمان نفخ شکم نوزاد با طب سنتی آغشته کردن یک گوش پاک‌کن به مقداری کره است. بدین صورت گوش پاک‌کن را به آرامی به داخل مقعد نوزاد ببرید فقط تا حد ابتدای مقعد سپس کمی ابتدای مقعد را چرب نمایید. گوش پاک‌کن را بیرون آورید این روش یکی از مؤثر ترین روش درمان نفخ نوزاد در طب سنتی است. نوشیدن مداوم عرق نعنا توسط مادر، این کار سبب می شود شیر مادر نفخ نداشته باشد. همچنین کودک با این عرق آشنا می شود.

درست کردن چایی از طریق یک قاشق زیره و یک قاشق رازیانه که بعد از رد کردن از صافی آن را با یک مقداری عسل مخلوط کنید. سپس مادر شیر ده روزی دو بار بعد از صرف نهار و شام آن را میل کند. این دم‌نوش تا رفع کامل نفخ نوزاد (سه هفتگی) مصرف شود. از خواص این دم نوش علاوه بر افزایش شیر مادر در تسکین درد و رفع نفخ نوزاد بسیار مؤثر است.

بیشتر بخوانید: درمان آفت دهان کودکان

ترنجبین برای نفخ شکم نوزاد

یکی از گیاهان داروی بسیار مؤثر و بی خطر برای نفخ شکم نوزاد، ترنجبین است. نحوه تهیه آن این‌گونه است که نصف قاشق چای‌خوری را از ترنجبین پر کنید. سپس آن را در آب جوش حل نمایید مقدار آب جوش به میزان یک دوم استکان باشد. پس از سرد شدن آن را به نوزاد خود دهید. این معجون را باید روزی دو بار هر بار یک دوم قاشق چای خوری باشد. ترنجبین آماده شده علاوه بر تسکین درد سبب بهبود بی قراری نوزاد در خواب می شود.

بیشتر بخوانید: علت خون دماغ شدن کودکان

 اگر می خواهید این معجون بیشتر تأثیر داشته باشد می توان از عرق شیرین بیان یا عرق بابونه برای آماده کردن آن استفاده شود. با افزایش یک یا چند قاشق گلاب علاوه بر نفخ کودک، سبب خواب سنگینی نوزاد خواهد داشت‌ و اگر مشکل بی خوابی هم داشته باشد در درمان آن مؤثر است.