ختنه یکی از اصول دیرینه آیین و مذهب کشورهای اسلامی است. امروزه بسیاری از افراد در کشورهای اروپایی نیز به ختنه فرزندان خود اقدام می‌کنند. ختنه را می‌توان به‌ عنوان یکی از قدیمی‌ ترین عمل‌ های جراحی دنیا معرفی کرد. در این عمل پوست سر آلت تناسلی یا همان پوست ختنه‌گاه بریده خواهد شد. جالب است بدانید که عمل ختنه مزایای زیادی را برای فرزند شما به همراه دارد. زمانی که نوزادان پسر به دنیا می‌آیند، بر روی سر آلت تناسلی آن‌ها یک لایه پوستی به وجود می‌آید که طی عمل جراحی ختنه این لایه برداشته می‌شود.

برخی از افراد پس از بدو تولد نوزاد این عمل را انجام می‌دهند به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر فرزند شما هیچ مشکلی ندارد در مدت زمان یک الی سه ماهگی این عمل را نزد دکتر خوب ختنه در تهران انجام دهید. بسیاری از پزشکان پیشنهاد می‌کنند که قبل از یک ماهگی نوزاد این عمل انجام نشود. مردان می‌توانند بر اساس دلایل مختلفی ازجمله دلایل مذهبی، فرهنگی، پزشکی و اجتماعی عمل جراحی ختنه را انجام دهند. در ادامه این مقاله درباره ختنه چیست و چه مزایا و معایبی دارد با شما صحبت خواهیم کرد.

اگر به دنبال کلینیک ختنه معتبر و قابل اعتمادی هستید ما به شما کلینیک دکتر صابر نجفلو را معرفی می‌کنیم. همان‌طور که می‌دانید این عمل باید توسط دکتر ختنه انجام شود و دکتر صابر نجفلو دارای توانایی و تجربه کافی در زمینه ختنه نوزادان می‌باشد.

ختنه چیست

بر روی آلت تناسلی فرزندان پسر یک لایه پوستی وجود دارد که طی عمل جراحی ختنه این لایه پوستی برداشته می‌شود. در زمان‌های گذشته، کودکان در سنین پنج الی شش سال و حتی بیشتر این عمل برای کودکان انجام می‌شد که باید گفت ختنه در این سنین ضربات روحی و روانی زیادی را برای کودک به همراه داشت. خونریزی کودکان در این سنین بسیار بیشتر بود و به عفونت‌های شدیدی نیز دچار می‌شدند. خوشبختانه باید گفت که امروزه والدین یک الی دو روز بعد از تولد نوزاد او را ختنه می‌کنند تا نوزاد خونریزی کمتری داشته باشد و به عفونت‌ دچار نشود.

166076278255

اگر ختنه نکنیم چه می‌شود

متاسفانه بسیاری از والدین تصور می‌کنند که ختنه باید در سنین بالاتر انجام شود تا کودک قوی‌تر و بزرگتر شود اما این تصور کاملا اشتباه است چراکه احتمال مبتلا شدن به عفونت در نوزادان بسیار کمتر از کودکان پنج الی شش ساله است و همچنین زخم این نوزادان بسیار سریع‌تر خوب می‌شود. بهترین زمان برای ختنه فرزند شما قبل از دو هفتگی است چراکه در این مدت هنوز اعصاب آلت تناسلی فعال نشده است. ممکن است که پس از گذشت دو هفته، مدت زمان ختنه شدن کودک تا شش ماهگی به تعویق بیفتد.

ختنه چه مزایا و معایبی دارد

همانند هر روش و عمل جراحی که در دنیا صورت میگیرد انجام ختنه نوزادان نیز دارای برخی مزایا و معایبی است که ما در این بخش به توضیح این مسائل میپردازیم با ما همراه باشید تا از تجربیات دکتر نجفلو بهترین دکتر ختنه در تهران بهره مند شوید.

فواید ختنه نوزادان

  • کاهش خطر مبتلا به سرطان‌های مربوط به آلت تناسلی
  • جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری‌هایی التهاب غده و پوست ختنه‌گاه
  • کاهش خطر مبتلا به بیماری‌های مقاربتی مانند HIV
  • کاهش خطر مبتلا به عفونت‌های ادراری
  • جلوگیری از به وجود آمدن بیماری‌ فیموز
  • کاهش خطر مبتلا به بیماری سرطان دهانه رحم برای شریک جنسی

معایب ختنه نوزاد

درباره معایب ختنه باید گفت که تنها عیب آن خونریزی بوده که به راحتی میتوان آن را کنترل کرد. باید اشاره کرد که تنگی نوک مجرا نیز می‌تواند یکی دیگر از معایب ختنه باشد. در بیشتر موارد تنگی نوک مجرا اکتسابی بوده و ممکن است پس از ختنه این مشکل برای کودک به وجود آید. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل بهتر است در یک هفته اول بعد از ختنه،‌ پوشاک نوزاد را زود به زود تعویض کنید و اطراف محل مه آ را کاملا چرب نمایید و در نهایت شیر بیشتری به نوزاد بدهید تا ادرار او رقیق‌تر شود.

زندگی سالم با انجام عمل جراحی ختنه

در این مقاله درباره ختنه چیست و چه مزایا و معایبی دارد با شما صحبت کردیم. بهتر است قبل از شش ماهگی و حتی قبل از یک ماهگی عمل ختنه را انجام دهید تا از بروز هرگونه عفونت جلوگیری شود و همچین زخم نوزاد سریع‌تر بهبود یابد.

برای انجام عمل ختنه نوزاد خود به مطب دکتر صابر نجفلو مراجعه نمایید تا بدون بروز هیچ مشکلی برای فرزند دلبند شما این عمل به اتمام برسد. جهت کسب اطلاعات و مشاهده فیلم ختنه نوزاد میتوانید از سایر نوشته های دکتر صابر نجفلو در بخش مطالب آموزشی استفاده نمایید.