ختنه سنتی نوزاد چگونه است و مراقبت های بعد از ختنه سنتی

ختنه به روش سنتی

روی آلت تناسلی پسرها بعد از تولد پوستی قرار دارد که باید با عمل ختنه برداشته شود. در حالت کلی ختنه کردن یا ختنه سنتی بیشتر در مناطق مذهبی رایج است و یکی از واجبات شریعت اسلام به حساب می آید. البته امروزه با اطلاع از فواید آن در اکثر کشورها عمل ختنه را برای نوزادان و کودکان صورت می گیرد. پس زمانی که پوست انتهایی روی آلت برداشته می شود به طور کامل قابل مشاهده می باشد که تمیزی و رعایت بهداشت برای فرد را امکان پذیر می نماید.

ختنه به روش سنتی چیست؟

ختنه سنتی یکی از قدیمی ترین و متداول ترین روش جهت ختنه کردن نوزاد محسوب می شود که در این مقاله قرار است در مورد آن از زبان بهترین دکتر ختنه در تهران مواردی را برای شما بیان کنیم. پس اگر برای نوزادان یا شیرخواران در 6 ماه اول زندگی ختنه انجام نگیرد باید از روش سنتی یا جراحی استفاده کرد. روش سنتی به روش بخیه هم معروف است که در ناحیه ختنه گاه پوست بریده شده و سپس آن را بخیه می زنند.
البته ختنه به روش سنتی برای پسران در سنین بالا مناسب می باشد. در این روش با قیچی اطراف یا دورتادور بخش کلاهک آلت بریده شده و سپس بخیه می زنند. به محض بریدن پوست، خونریزی شروع می شود که با بخیه زدن و سوزاندن از طریق دستگاه خون آن بند می آید.

ختنه سنتی چگونه است؟

همانطور که گفتیم این یکی از انواع ختنه است و در زمان های قدیم بیشتر مورد استفاده قرار میگرفت و در آن زمان که مثل الان دستگاه و تکنولوژی خاصی نبود با استفاده از یک چاقو دور آلت تناسلی فرد را میبریدند و سپس آن را بخیه میزدند که خطرناک هم بود. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ختنه با حلقه پدید آمده است و خیلی بهتر از روش های سنتی میباشد.

مراقبت های بعد از ختنه سنتی

در صورت انجام ختنه سنتی برای نوزاد باید از تماس سر آلت تناسلی با هر پارچه یه کهنه جلوگیری کرد. زیرا اپیتلیوم یا بافت پوششی آلت تناسلی نوزاد خیلی حساس بوده و به احتمال زیاد تنگی مجرای ادراری را به دنبال دارد. پس بهترین زمان برای ختنه کردن کودک قبل از 2 سالگی می باشد. همچنین مادر باید مدام سر آلت نوزاد را نگاه کرده که در صورت تنگی سوراخ یا چسبندگی در نوک آن، نوزاد را برای معاینه پیش پزشک ببرد.

البته زخم ختنه بعد از یک هفته بهبود می یابد که با گذشت این بازه زمانی باید بخیه ها را کشید. نوزاد در طول این هفته به مراقبت های بیشتری نیاز دارد تا زخم آن دچار عفونت نشود. در صورت مشاهده گریه، تورم بیشتر از حد نرمال، بی قراری زیاد و تب باید کودک را جهت معاینه به بیمارستان یا کلینیک برد.

مراقبت های بعد از ختنه سنتی

پماد بعد از ختنه سنتی چگونه پمادی است؟

پماد مورد استفاده بعد از انجام ختنه به روش سنتی همان پماد نفتی است که بر روی زخم مالیده می شود. سپس روی آلت تناسلی کود با گاز می پوشانند تا از چسبیدن پوشک به زخم جلوگیری نمایند.

عوارض ختنه سنتی

یکی از شایع ترین و رایج ترین عوارض بعد از ختنه سنتی، خونریزی است که احتمال موقع آن 2 الی 5 درصد می باشد. البته در اکثر موارد با فشار دست این خونریزی بند می آید. همچنین هرچه ختنه برای کودک در سنین بالاتر صورت گیرد احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
از دیگر عوارض ختنه به روش سنتی عفونت است که در بیشتر مواقع سطحی بوده و با رعایت بهداشت رفع می شود. تنگی سوراخ یا مجرای ادراری را نیز می توان از عوارض ختنه به حساب آورد که در صورت زدن بخیه ضخیم و درشت در سنین پایین نوزاد رخ می دهد. از موارد دیگر می توان به بریدن نامناسب پوست آلت تناسلی اشاره کرد که به مرور زمان برطرف می شود.

در عناوین زیر این عوارض ختنه سنتی را بیشتر برای شما توضیح دادیم.

عفونت بعد از ختنه سنتی

عفونت در ختنه به روش سنتی بسیار نادر است. زیرا برای اجرای این روش، تکنیک ها و ابزار استریل شده به کار می رود. بنابراین در صورت مشاهده عفونت، خفیف بوده و به آسانی با آنتی بیوتیک درمان می شود. از علائم عفونت ختنه به روش سنتی می توان به تب، تورم در ناحیه برش، درد، چرک و قرمزی بیش از حد اشاره کرد. پس به محض مشاهده چنین علایمی باید به پزشک مراجعه کرد تا او بتواند درمان مناسب برای نوزاد را تجویز نماید.

خونریزی بعد از ختنه سنتی

احتمال خونریزی بعد از ختنه به روش سنتی بسیار پایین است که اگر نوزاد بیماری زمینه ای نداشته باشد با فشار انگشت بند می آید. ولی نوزادانی که از اختلال خونریزی رنج می برند بیشتر در معرض چنین عوارضی بعد از ختنه قرار می گیرند. پس قبل از ختنه باید هر نوع لخته شدن خون یا اختلال خونریزی با سابقه خانوادگی را به پزشک اطلاع داد. البته در اکثر مواقع خونریزی خود به خود قطع می شود ولی در برخی موارد نیاز به بخیه دارد.

تفاوت ختنه سنتی و حلقه در چیست؟

ختنه به روش سنتی تنها به بخیه نیاز دارد. اما در روش حلقه، به دور کلاهک آلت تناسلی کودک یا نوزاد حلقه تنگی می اندازند و دور تا دور آن را با نخ خوب می بندند. پس با این روش خون به بخش بالایی نمی رسد و پوست خشک می شود که تقریبا بعد از یک هفته می افتد. که یکی از بهترین روش های ختنه است.