ختنه با حلقه چگونه است و چقدر طول میکشد + عوارض و مراقبت ها

ختنه با حلقه چیست

ختنه به روش‌ های مختلفی انجام می‌گیرد که یکی از این روش‌ها، ختنه با حلقه است. در این روش دکتر ختنه نوزاد از یک حلقه یا رینگ پلاستیکی، استفاده می‌کند. لازم به ذکر است که روش ختنه با حلقه، در ایران طرفداران زیادی دارد و بیشتر مردم نوزادان پسر خود را با این روش ختنه می‌کنند. خطرات ناشی از ختنه با حلقه بسیار کمتر از روش‌های سنتی می‌باشد و همچنین دوران نقاهت کمتری دارد در نتیجه می‌توان گفت که مراقبت‌ های بعد از ختنه با حلقه بسیار کمتر از روش سنتی است.

در ادامه این مقاله درباره تورم در ختنه با حلقه با شما صحبت خواهیم کرد. اگر می‌خواهید فرزند دلبندتان را به نزد یکی از بهترین پزشکان ببرید، ما به شما دکتر صابر نجفلو را پیشنهاد می‌کنیم.

166076223310

بهترین زمان ختنه با حلقه

ختنه نوزادان پسر باید توسط دکتر ختنه انجام شود و بهترین زمان ختنه با حلقه، یک الی سه ماهگی نوزادان می‌باشد. در این زمان پوست نوزاد بسیار نازک بوده و زود جوش خواهد می‌خورد. معمولا پزشکان قبل از یک ماهگی را توصیه نمی‌کنند چراکه در این مدت، نوزاد شرایط خاصی دارد و باید از لحاظ سلامت بررسی شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم که در زمان مقرر به ختنه فرزند خود اقدام نمایید تا درد و ناراحتی او هرچه زودتر به پایان برسد.

عوارض ختنه با حلقه

گرچه ختنه با حلقه عمدتا عارضه‌ی خاصی ندارد اما به‌ هر حال در صورت اجرای ناصحیح، می‌تواند مشکلاتی را پدید آورد؛ از جمله مهم‌ ترین عوارض ختنه با حلقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گاهی اوقات افتادن پوست ناقص انجام می‌شود و نیاز به ترمیم مجدد خواهد داشت.
  • عدم گزینش صحیح سایز حلقه، موجب قرار گرفتن آن در پشت سر آلت شده و خون‌رسانی به بافت را مختل می‌کند.
  • اگر بستن نخ به‌درستی صورت نگیرد؛ می‌تواند موجب تشکیل توده‌ی خونی و عفونت شود.
  • در صورت فشار بالای نخ به آلت، ممکن است پوست زودتر از پنج روز بیفتد، و موجب ترمیم ناقص و خونریزی شود.

خونریزی بعد از ختنه با حلقه

خونریزی بعد از ختنه با حلقه نسبت به شیوه‌ی سنتی ختنه با بخیه، بسیار کمتر است. البته در برخی موارد ممکن است خونریزی رخ دهد. با این حال چنان‌چه در یکی دو روز اول، چند قطره خون یا خونابه بر روی پوشک دیده شود، طبیعی است و مشکلی ندارد؛ اما اگر خونریزی زیاد باشد حتما بایستی به پزشک مراجعه شود.

تورم در ختنه با حلقه

بعد از پایان ختنه با حلقه، تورمی موضعی در محل ختنه شده به وجود می‌آید باید گفت که این تورم طبیعی بوده و لازم نیست درباره آن نگران باشید. به بیانی دیگر می‌توان گفت که این ورم در واقع نوعی پاسخ درمانی بدن کودک است. در بسیاری از موارد تورم بلافاصله بعد از پایان عمل جراحی رخ نمی‌دهد و ممکن است چند ساعت و حتی چند روز بعد از ختنه، تورم دیده شود. در صورتیکه تورم بعد از چند روز ایجاد شد، احتمال آنکه خوب شدن آن دیرتر خوب شود بسیار زیاد است. ممکن است که والدین درباره ورم و تورم بعد از ختنه بسیار نگران باشند اما باید گفت که این تورم کاملا طبیعی است.

مراقبت‌ بعد از ختنه با حلقه

ختنه به هر روشی که انجام گیرد به مراقبت‌هایی نیاز دارد تا از بروز مشکلات جدی‌ جلوگیری شود. این مراقبت‌ها که باید انجام شوند تا از عوارضی که میتواند در آینده برای کودکان پیش آید جلوگیری کنیم، اگر شما با این عمل آشنا باشید و بدانید که کلا ختنه چیست پس باید به این موارد نیز دقت کنید.

رعایت بهداشت آلت تناسلی

مهمترین نکته از نکات مراقبت‌های بعد از ختنه با حلقه، رعایت بهداشت آلت تناسلی فرزند است. بعد از هربار تعویض پوشک باید ذرات عفونت را با دقت و ملایمت فراوان تمیز کنید. برای تمیز نگه‌داشتن بدن نوزاد می‌توانید از آب گرم و صابون بی‌بو استفاده کنید و روزانه سه بار آلت تناسلی را تمیز کنید. از دستمال مرطوب برای پاک کردن و تمیز کردن بدن از عفونت خودداری نمایید. بهتر است اجازه دهید که محل ختنه شده به خودی خود خشک شود تا از عفونت و التهاب جلوگیری گردد.

استفاده از کرم‌ های مناسب

بعد از ختنه، پزشک مربوطه کرم‌هایی را برای فرزند شما تجویز می‌کند سعی کنید این کرم‌ها را در زمان‌های مقرر شده استفاده نمایید تا زخمی که به وجود آمده است زودتر ترمیم شود.

استفاده از دو پوشک

بهتر است دو پوشک به فرزند خود بپوشانید تا از آلت تناسلی او محافظت شود چراکه با تکان دادن پاها، فشارهای توسط ران به آلت تناسلی وارد می‌شود درنتیجه استفاده از دو پوشک از وارد شدن این فشارها جلوگیری می‌کند.

استفاده از پوشک بزرگتر

دسته دیگری از افراد پیشنهاد می‌کنند که برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به آلت تناسلی، از پوشک بزرگتر استفاده شود تا آلت ختنه شده به پوشک چسبیده نشود.

پوست آلت را با ملایمت و دقت به بالا بکشید

کشیدن پوست آلت به سمت بالا، از چسبندگی احتمالی در آلت تناسلی جلوگیری می‌کند و شکل آلت کاملا طبیعی و عادی خواهد شد.