جنسیت بچه از چند ماهگی مشخص میشود

تشخیص جنسیت جنین

در گذشته برای تشخیص جنسیت بچه والدین مجبور بودند تا زمان  تولد فرزندشان صبر کنند اما خوشبختانه امروزه با استفاده از دستگاه سونوگرافی به راحتی می توان در مدت زمان کمتری تقریبا بعد از سه ماهگی جنسیت جنین را تشخیص داد. این امر می تواند بسیار مفید باشد زیرا دیگر مادران نیاز نیست برای خرید سیسمونی تا هنگام زایمان صبر کنند و می توانند با حوصله و خیالی راحت تر تا هنگام زایمان تمامی وسایل مورد نیاز فرزند خود را با توجه به جنسیت آن تهیه کنند. یا حتی بانوانی هستند که به دنبال جواب سوالاتی مانند: برای زیبایی جنین در بارداری چی بخوریم هستند که با تشخیص جنسیت جنین میتوان تصمیم بهتری برای این موارد گرفت.

بسیاری از افراد این سوال را می پرسند که جنسیت بچه از چند ماهگی مشخص میشود؟ در جواب این سوال بهتر است بدانید که تشخیص جنسیت بچه با توجه به شرایط مختلف در زمان های متفاوتی امکان پذیر است.

جنسیت بچه از هفته چندم مشخص میشود؟

جوانه‌های تناسلی جنین اغلب بین هفته‌های 18 تا 22 بارداری ظاهر می‌شوند، اما در این زمان به سختی می‌توان آن ها را در سونوگرافی مشاهده کرد، زیرا به اندازه کافی قابل مشاهده نیستند. در این زمان تلاش برای تشخیص جنسیت جنین تنها یک احتمال یا دقت توسط پزشک است و ممکن است درست یا نادرست باشد، اما می توان از فناوری سونار چهار بعدی برای تصویربرداری از جنین در این مدت استفاده کرد.

معمولا تا هفته بیست و ششم بارداری که ابتدای ماه پنجم است، اندام تناسلی جنین بیشتر نمایان می شود و پزشک بهتر می تواند آن ها را تشخیص دهد. با افزایش تعداد هفته های بارداری، این موارد قطعی تر می شوند. اما این امر از درصد مشخصی از اشتباهات جلوگیری نمی کند، زیرا بسیاری از پزشکان جنسیت جنین را با سونوگرافی اشتباه محاسبه می کنند و عوامل زیادی در تشخیص جنسیت جنین تأثیر می گذارد، از جمله موقعیت جنین در رحم. بنابراین طبق توصیه دکتر نجفلو بهترین دکتر ختنه در تهران همیشه برای مشخص شدن جنسیت جنین، به خصوص در مراحل اولیه بارداری، عجله نکنید تا در تعیین جنسیت جنین دچار اشتباه نشوید.

تکنیک های مورد استفاده برای تعیین جنسیت جنین کدامند؟

سونوگرافی

تشخیص جنسیت جنین با سونوگرافی و گرفتن تصویر دقیق از داخل رحم از جمله اندام های تناسلی آن امکان پذیر است که پزشک را قادر می سازد تا نوع جنین را بداند. مطالعات نشان می دهد که تصویربرداری سونوگرافی دو بعدی در تعیین جنسیت جنین بسیار دقیق است. همانطور که یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن پزشکی نیجریه نشان داد که میزان دقت این روش 98.2٪ است. با توجه به اینکه در برخی موارد، اگر جنین در وضعیت غیر عادی قرار گیرد، ممکن است گرفتن تصویر مناسب از جنین دشوار باشد. اما می توان گفت که یکی از مطمئن ترین راه های تشخیص جنسیت جنین سونوگرافی می باشد.

جنسیت جنین در سونوگرافی چهار بعدی چه زمانی مشخص می شود؟

سونوگرافی چهار بعدی تاریخ مشخصی دارد که در طی آن جنسیت جنین مشخص می شود و زمان مناسب برای انجام این سونوگرافی بین هفته 26 تا 30 بارداری می باشد. از آنجایی که نوزاد قبل از شروع هفته بیست و ششم بارداری، فقط مقادیر بسیار کمی چربی در زیر پوست خود دارد و در نتیجه به سختی می‌تواند ویژگی‌های خود را نشان دهد، بنابراین فقط استخوان‌ها ظاهر می‌شوند و این کمکی به تعیین  جنسیت آن نمی‌کند. در هفته سی ام بارداری، نوزاد به عمق لگن فرو می رود، بنابراین ما قادر به دیدن آن نخواهیم بود، بهترین کار انجام سونوگرافی در هفته بیست و ششم و سی ام است.

بیشتر بخوانید: بچه از چند ماهگی میشینه

آزمایش DNA

 تست غیر تهاجمی(NIPT) قبل از تولد برای خانم هایی که شانس بالایی برای بچه دار شدن با اختلالات کروموزومی دارند انجام می شود و برای سایر خانم ها نیز در دسترس است. این آزمایش از هفته دهم بارداری انجام می شود و نتایج یک هفته ای ظاهر می شود. نتایج این معاینه می تواند نشان دهد که جنین علاوه بر برخی اختلالات کروموزومی، دارای سندرم داون نیز می باشد و این معاینه شامل جستجوی قسمت هایی از کروموزوم مردانه در نمونه خون است که پزشک را قادر می سازد جنسیت جنین را تعیین کند.

معاینه پرزهای کوریونی

 معاینه پرزهای کوریونی یکی از آزمایشات قبل از تولد است که مراحل آن شامل موارد زیر است:

  1.  یک سوزن از شکم یا دهانه رحم وارد می شود و از طریق سونوگرافی هدایت می شود تا به جنین آسیبی نرسد. نمونه ای از بافت جفت که به پرزهای کوریونی معروف است با استفاده از سوزن گرفته می شود.این بافت حاوی مواد ژنتیکی مشابه جنین است.
  2. نمونه مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا کروموزوم های مفقود، اضافی یا غیر طبیعی وجود دارد که به تشخیص مشکلات و اختلالات کروموزومی و ژنتیکی کمک می کند، به خصوص اگر سابقه خانوادگی وجود داشته باشد.

شایان ذکر است که معاینه پرزهای کوریونی نیازی به بستری شدن ندارد و معمولاً بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود، اما در برخی موارد ممکن است برای کاهش ناراحتی که زن باردار در حین معاینه احساس می کند، نیاز به بی حسی موضعی باشد. تقریباً 20 دقیقه طول می کشد و توصیه می شود که حتما تا نیم ساعت بعد از معاینه نیز استراحت کنید تا یک یا دو روز کار های سنگین را انجام ندهید.

آیا می توان بدون سونوگرافی جنسیت جنین را تشخیص داد؟

راه های زیادی در مورد شناخت جنسیت جنین بدون سونوگرافی از طریق برخی از علائم و نشانه هایی که در دوران بارداری بر روی مادر ظاهر می شود در بین مادران منتشر شده است، اما در نهایت شایعه است و هیچ مبنای علمی برای تایید آن وجود ندارد. مانند این ادعا که شکل شکم مادر رو به بالا است، اگر دختری باردار هستید، اگر پسری را حمل می کنید به سمت پایین است. همچنین اعتقاد بر این است که مادر در صورت بارداری با دختر برخلاف بارداری پسر زیباتر است، اما بهترین راه برای تشخیص جنسیت جنین از طریق سونوگرافی است و هیچ یک از موارد گفته شده صحت علمی ندارد.تشخیص جنسیت جنین بدون سونوگرافی

بیشتر بخوانید: علائم بچه بیش فعال

در چه ماهی می توان جنسیت جنین را دانست؟

باید بدانیم که تعیین جنسیت جنین با تشخیص اندام تناسلی است که از هفته سوم بارداری شروع به رشد می کند، اما با وجود این، جنین های دختر و پسر با سونوگرافی در هفته اول بارداری تا سه ماهه اول بارداری  کاملا شبیه به هم هستند. معمولا تا هفته هجدهم، اگر جنین در وضعیتی نخوابد که اندام تناسلی را نامشخص کند، پزشک می تواند جنسیت جنین را تشخیص دهد. همچنین بهتر است بدانید تعیین جنین زن آسانتر از تعیین جنین مرد است، زیرا دیدن لابیای واژن نشانه قطعی تری از زن بودن جنین است و رشد جنین ها با یکدیگر متفاوت است و موقعیت اندام تناسلی عمدتاً به ضخامت آن بستگی دارد.