چه چیزی باعث زود حرف زدن کودک می شود؟ + سن و جدول حرف زدن کودک

جدول زمانی حرف زدن کودک و عوامل تاثیر گذار بر آن

 یکی از مهمترین دغدغه های والدین حرف زدن کودک دلبندشان است؛ گاهی والدین، کودک خود را با همسالان خود مقایسه می کنند و در مشاهده صحبت کردن آن کودکان راجع به عدم حرف زدن کودک خود بسیار نگران می شوند.

 در این مطلب قصد داریم به بررسی سن آغاز صحبت کردن کودکان و عوامل موثر بر عدم صحبت کردن کودکان و جدول زمانی حرف زدن کودکان بپردازیم؛ همچنین در انتها 11 راهکار برای تسریع روند حرف زدن کودکان خدمت شما ارائه خواهیم داد.

حرف زدن بچه ها از چه سنی آغاز می شود؟

فهرست مطالب

یادگیری حرف زدن، بخش مهمی از رشد کودکان را شامل می شود نوزادان از زمانی که در رحم مادر خود بوده اند، قادر به شنیدن صدای بم و زیر پدر و مادر خود هستند و بنابراین می توانند بعد از به دنیا آمدن صدای پدر و بالاخص مادر خود را تشخیص دهند! حرف زدن بچه ها از دو ماهگی با ادا کردن صداهایی مثل “دادا”، “ماما” و … شروع می شود ولی زمان اصلی بیان کلمات  از دوازده ماهگی می باشد.

برنامه غذایی کودک 7 ماهه

 توجه داشته باشید که سنین اعلام شده در این مقاله میانگینی از سن حرف زدن کودکان است و اگر کودک شما تا 12 ماهگی کلمه را بیان نکرده است، نباید نگران باشید و می توانید تا 16 ماهگی صبر کنید. کودکان از حدود 1.5 سالگی شروع به ترکیب کردن کلمات می کنند و تا حدود چهار سالگی کلمات را  به جملاتی گسترده تر تبدیل می کنند.

 جدول زمانی حرف زدن کودکان

کودکان در هر سنی مهارتهای مربوط به سن خود را بدست خواهند آورد. در ذیل جدول زمانی حرف زدن کودکان را خدمت شما معرفی می نماییم. ولی اگر علاقه داشتید میتوانید با کلیک کردن جدول قد و وزن کودک را نیز مشاهده کنید.

سن حرف زدن کودک

 ادراکات و نحوه حرف زدن کودک

در فاصله بدو تولد تا سه ماهگی :

 

توانایی تشخیص صداهای افراد آشنا مثل پدر و مادر

ایجاد صداهایی جالب نظیر: ماما، دادا

توانایی تغییر صدای گریه برای تمایلات و خواسته های متعدد

آنها در این سنین قادر به دست زدن و بای بای کردن هستند

 

در فاصله سنی 4 تا 6 ماهگی

 واکنش به تغییر تن صدای افراد

توانایی تعقیب صداها

توانایی ایجاد آواهای ناراحت، شاد و یا هیجان زده

توانایی تمرکز و توجه به انواع اسباب بازی های صدا دار

توجه به اهنگ های پخش شده از تلویزیون و…

حرف زدن کودک 12 ماهگی (از 7 الی 12)

تقلید صداهای گفتاری

توانایی پاسخ به جملات دستوری مثلا در پاسخ به کلماتی مثل “بدو” یا “بیا” واکنش نشان می دهد.

قادر به تشخیص برخی  از عناصر اطراف خود است مثل آب، شیر و …

شروع ادا کردن کلمات ساده مثل بابا، ماما، بای بای و …

حرف زدن کودک از 12 ماهگی تا 24 ماهگی

قادر به ادا کردن چند کلمه به شکل صحیح است.  در این سنین کودک قادر به ادای جملات ناقص و رساندن منظور خود است مثلا مامان بیرون، جوجو پر و…

حرف زدن کودک 3 ماهه

 در این سنین کودک حدود 50 الی 100 کلمه را می شناسد و قادر است جملاتی را بسازد ولی عموما فعل و فاعل جملات صحیح نیستند.

حرف زدن کودک 3 ساله

کودک قادر به شناسایی محیط اطراف خود  است و همچنین توانایی ادای گفتگویی ساده را نیز دارد. ولی فعلا قادر به انتخاب فعل مناسب برای ضمایر جمع نیست یا عموما از افعال گذشته و ساده در جاهای اشتباه استفاده می کند ولی در کل می تواند منظور خود را به مخاطب برساند.

حرف زدن کودک 4 ساله

 در این سنین کودک  تمایل زیادی به پرسیدن سوالات متعدد دارد و کلمات پرسشی مثل چرا،کی و… جزو کلمات مورد علاقه وی خواهد بود.

اعضای خانواده منظور کودک را به خوبی متوجه می شوند.

می توانند شعر و ترانه را حفظ کنند و به خوبی بخوانند.

حرف زدن کودک 5 ساله

 در این سنین قادر است قصه بگوید و یا خلاصه یک کارتون را به سادگی شرح دهد.

همچنین اکثر نکات دستوری را رعایت می کند  و تلفظ اکثر کلمات را به درستی ادا می کند.

همچنین قادر به بیان جزئیات بیشتری راجع به موضوعات مختلف است. مثلا لباسی که گل های آبی داره مال منه.

چه زمانی باید نگران حرف نزدن کودک باشیم

 اگر دو سال فرزند شما تمام شده است ولی هیچ یک از علایم پیشرفت گفتاری و صحبت کردن را که در جدول فوق به آن اشاره شد را ندارد باید به فکر راه حل و درمان مناسبی برای وی باشید.

چگونه کودک را از شیر بگیریم

حرف زدن کودک از چند ماهگی شروع میشود

همانطور که ما در جدول زمانی بالا خدمت شما عرض کردیم زمان شروع حرف زدن بچه ها از 12 ماهگی است و این تا 5 سالگی ادامه دارد تا او بتواند به طور کامل با کلمات آشنا شود و با آن ها جمله بسازد.

علت دیر صحبت کردن کودکان چیست؟

  1.   احتمالا در سیستم شنوایی مشکل دارد زیرا کودکی که امکان شنیدن ندارد، نمی تواند صحبت کردن را یاد بگیرد.
  2.   ممکن است سیستم تکلم وی دچار اشکال باشد.
  3.   استرس
  4.   عدم صحبت کردن و بازی اطرافیان کودک با او سبب دیر صحبت کردن وی می شود.

آیا دیر حرف زدن کودک نشانه کم هوشی است

نخیر، چرا که بسیاری از کودکانی وجود دارند با اینکه دیر صحبت کردند از نظر هوش مشکلی ندارند. از این رو نمیتوانیم بگوییم کودکانی دیر حرف میزنن دارای مشکلاتی هوشی هستند.

11 توصیه که به سریعتر حرف زدن کودک کمک می کند

توصیه هایی برای حرف زدن کودک

1- حرکات کودک را تقلید کنید.

اگر شروع به  خندیدن کرد شما نیز بخندید اگر گریه کرد شما نیز مانند او گریه کنید با این کار تقلید و یادگرفتن را به خوبی از شما می آموزد و همچنین یاد می گیرد به پیرامون خود دقت بیشتری کند.

2- کودک خود را تشویق کنید.

با کودک خود به بازی بپردازید واو را طوری بنشانید که در مقابل شما قرار گیرد و سپس به  تولید صداهایی مثل ما،د،  داداو … بپردازید. در صورتی که توانست این اصوات را با شما تکرار کند او را تشویق کنید.

3- به او تقلید کردن را یاد بدهید.

کودکان برای یاد گرفتن حرف زدن باید بتوانند مهارت تقلید کردن را به خوبی یاد بگیرند. برای این کار مقابل صورت کودک خود بنشینید و از او بخواهید با دست بوسه بفرستد یا  دست بزند و زمانی که قادر به اعمالی که شما خواسته بودید شد او را تشویق کنید و خرسندی خود را از یاد گرفتن او نشان دهید.

روش های خانگی پایین آوردن تب کودک

4- سعی کنید صداهای حیوانات یا اشیا و محیط را به او یاد دهید

برای این کار می توانید با او بازی کنید و بعد از نشان دادن تصویری مثل تصویر خروس صدای قوقولی قوقو در بیاورید.

 یا یک موتورسیکلت نشان دهید و صدای آن را تقلید کنید. بدین ترتیب می توانید دقت کودک را برای توجه به جزئیات محیط افزایش دهید.

5- در حین صحبت کردن از حرکات بدنی مخصوص استفاده کنید

مثلا در حین تشویق وی و هورا گفتن دستهای خود را به نشانه شادی بالا ببرید یا در حین خداحافظی کردن دست های خود را به چپ  راست حرکت دهید و به او عبارت” بای بای” را  بگویید. معمولا کودکان بعد از سن دوازده ماهگی می توانند ارتباط مفهومی کلمات را با حرکات ما درک کنند و یاد بگیرند.

6- او را بابت اشتباه ادا کردن کلمات تنبیه و سرزنش نکنید.

با کودک خود با وسواس زیادی برخورد نکنید. هیچ اشکالی ندارد که او کلمات را به اشتباه تلفظ کند. اجازه دهید جمله خود را به اتمام برساند و در انتها با حفظ خونسردی و لبخند، شکل صحیح عبارت یا کلمه یا جمله مورد نظر را بیان کنید. با این کار علاوه بر حفظ اعتماد بنفس کودک به آموزش بهتر زبان و حرف زدن وی نیز کمک کرده اید.

7- تشویق کودک برای حرف زدن

کوچکترین تغییرات کودک را به سرعت شناسایی کنید تشویق و توجه شما به این تغییرات سبب ارتقای سطح حرف زدن او خواهد شد.

8- یاد دادن نام غذا ها و میوه ها

صحبت با کودک را منوط به خانه ندانید و در هر موقعیتی شروع به صحبت با او کنید مثلا  اسم غذاها و میوه های خوشمزه را به او یاد بدهید ویا مثلا  هنگام حمام کردن از او بخواهید صابون را به شما بدهد و …

9- اجازه دهید با دیگران صحبت کنند

به کودک اجازه دهید با دیگران بالاخص کودکان دیگر ارتباط داشته باشد. با این روش می توانید علایق و کنجکاوی های وی را بیابید و راجع به آنها شروع به صحبت کنید.

10- یاد دادن حرف زدن به کودکان با بازی

با کودک خود بازی کنید و  از او بخواهید اسم اسباب بازی ها را تکرار کند. حرف زدن در حین بازی با کودکان تاثیر فوق العاده زیادی بر یادگیری آنها دارد.

11- شعر خوانی و قصه گفتن

برای او شعر و ترانه های کودکانه دانلود کنید و به همراه او بخوانید و سعی کنید در حین خواندن زبان بدن  موثری داشته باشید تا کودک را به همراهی با خود ترغیب کنید.

 اگر کودکمان با  انجام توصیه های فوق نیز صحبت نکرد به کجا مراجعه کنیم؟

 اگر به تمام نکات فوق عمل کردید و همچنین برای شروع صحبت کردن وی تا حد امکان صبر کردی ولی کودک شما هنوز صحبت نکرده است در اسرع وقت به یک متخصص آسیب شناس گفتار و زبان مناسب مراجعه نمایید. تا به ارزیابی مشکل کودک شما و ارائه راه حل و درمان مناسب برای او بپردازد.

چگونه کودک را از پوشک بگیریم

کلام آخر

 در این مقاله به علت های دیر صحبت کردن کودک و همچنین به ارائه توصیه هایی راجع به سریعتر حرف زدن کودکان پرداختیم؛ و در انتها توصیه می شود در صورتی که با رعایت تمامی نکات ذکر شده هنوز موفق به تسریع حرف زدن کودک خود نشده اید به کارشناس و متخصصی مناسب در این حوزه مراجعه  نمایید.