جدول برنامه غذایی کودک 7 ماهه + غذای مقوی برای نوزاد 7 ماهه

برنامه غذایی کودک 7 ماهه

برای اینکه کودکان بتوانند به خوبی رشد کنند، باید یک دوره غذایی کامل و مقوی را پشت سر بگذارند. ۷ ماهگی سن بسیار حساسی برای رشد کودک است که حتما باید به تغذیه در این سن دقت زیادی شود شما اگر به جدول قد و وزن کودک دقت کنید بیشتر متوجه اهمیت این دوره زمانی خواهید شد. از همین رو شما باید یک برنامه غذایی ویژه در نظر بگیرید که در چنین مواقعی فرایند تغذیه را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید. در این مطلب قصد داریم تا این برنامه غذایی مفید را در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

برنامه غذایی هفته اول هفت ماهگی

برنامه غذایی هفته اول شامل موارد مختلفی می شود که باید آماده سازی آن ها را به شکل ویژه انجام دهید. در این هفته برای وعده صبح ۲ قاشق فرنی همراه با نصف زرده تخم مرغ پیشنهاد می شود. این خوراک می تواند به عنوان تکمیل کننده شیر مادر به کار برود. برای وعده ظهر نیز حدود ۵ قاشق سوپ به کودک بدهید. برای بعد از ظهر هم می توانید ۲ قاشق سیب رنده شده را به همراه فرنی به کودک خود بدهید.

با توجه به اینکه وعده شب از اهمیت بالایی برخوردار است، ۵ قاشق سوپ می تواند به عنوان مکمل غذایی استفاده شود. همانطور که می بینید فرنی به همراه سوپ اصلی ترین غذای هفتگی کودک را تشکیل می دهد. نکته مهم این است که حتما شیردهی نیز به صورت منظم برای کودک صورت بگیرد تا سرعت رشد با بالاترین حد ممکن خود برسد. و همچنین آشنا بودن با روند چگونه کودک را از شیر بگیریم تاثیر بسزایی در سلامتی او دارد.

برنامه غذایی هفته دوم هفت ماهگی

برنامه غذایی هفته دوم دارای تفاوت هایی با هفته اول است که حتما باید به‌ آن دقت داشته باشید. در این هفته در وعده صبح باید یک زرده تخم مرغ کامل را به کودک بدهید. بعد از صبحانه باید یک میان وعده مقوی نیز در نظر بگیرید که ۳ قاشق فرنی برای این مورد بسیار مناسب است. وقتی روز به نصف رسید، باید وعده ظهر را برای کودک آماده کنید. وعده ظهر شامل ۵ قاشق سوپ است که بسیاری از نیازهای بدن کودک را به خوبی برطرف خواهد کرد.
در زمان عصر نیز بهترین انتخاب ممکن ۴ قاشق فرنی است که باید آن را از قبل آماده کنید. همچنین اگر می خواهید به کودک خود در این وعده میوه بدهید، ۲ قاشق هلو رنده شده گزینه مناسبی خواهد بود. البته استفاده از میوهای دیگر هم امکانپذیر است ولی در هفته دوم هلو گزینه مناسب‌تری به نظر می رسد.16631797035

برای شب نیز می توانید که ۵ قاشق سوپ را برای کودک در نظر بگیرید. البته پخت سوپ باید به صورت کاملا اصولی صورت گرفته باشد تا بهترین نتیجه ممکن را برای شما به ارمغان بیاورد. تمامی این موارد نشان دهنده آن است تغذیه هفته دوم نیز باید با دقت هر چه تمام توسط مادر دنبال شود. این نکته را به یاد داشته باشید که کودک در این سن نیاز به مواد غذایی مفیدی دارد تا بتواند رشد خود را کامل کند. از همین رو حتما تغذیه کودک را با توجه به برنامه ای که برای شما اعلام شد انجام دهید.

برنامه غذایی هفته سوم هفت ماهگی

هفته سوم هفت ماهگی دوره است که می توانید کمی حجم غذا برای کودک را بیشتر کنید. از آنجایی که بدن کودک کم کم به غذا عادت کرده است، بهتر  می توانید تغذیه او را انجام دهید. اولین کار مهمی که باید در این راستا انجام دهید این است که در وعده صبح، ۳ قاشق فرنی را به همراه نصف تخم مرغ به کودک بدهید. با توجه به اینکه سرعت هضم مواد غذایی در معده زیاد است، مواد موثر در این غذا به سرعت جذب می شود. برای میان وعده صبحانه نیز باید دو قاشق پوره سیب زمینی را به کودک بدهید.

پوره سیب زمینی در هفته سوم هفت ماهگی به غذای کودک اضافه خواهد شد. برای وعده ظهر باید غذا حجیم تر باشد تا تاثیر مثبت بگذارد. به همین علت ۵ قاشق سوپ برای این وعده در نظر گرفته شده است.  به غیر از این مورد بهتر است که یک قاشق ماست هم به غذای اصلی کودک اضافه شود تا بهترین استفاده را از آن داشته باشد. برای وعده عصر دادن ۴ قاشق فرنی به کودک توصیه می شود که در رشد آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. در آخر برای وعده های شبانه نیز از ۵ قاشق سوپ استفاده کنید.

برنامه غذایی هفته چهارم هفت ماهگی

هفته چهارم هفت ماهگی غذاهای متنوعی را شامل می شود که هر کد ام از آن ها در رشد کودک تاثیر بسزایی دارند. از همین رو شما باید از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. برای وعده صبح می توان از یک زرده تخم مرغ کامل استفاده کرد. همچنین در روزهای دیگر هفته نیز می توان ۵ قاشق فرنی را به عنوان وعده صبح همراه با شیره خرما به کودک داد. میان وعده صبحانه نیز یکی دیگر از این وعده‌ها است که ۴ قاشق پوره سیب زمینی را همراه با هویچ رنده شده به کودک بدهید.

برای ظهر نیز بهترین غذایی که می توانید در نظر بگیرید شش قاشق سوپ به همراه سه قاشق ماست است که ارزش غذایی بالایی دارد. برای وعده عصرانه هم از ۴ قاشق شیر برنج استفاده کنید. در هفته چهارم برای اولین بار باید به کودک شیر خشک داده شود. در  آخر برای وعده شب هم از ۶ قاشق سوپ همراه با ۳ قاشق ماست استفاده کنید.  در صورتی که برنامه گفته شده به صورت درست و اصولی رعایت شود، به طور قطع نتایج بسیار خوبی را برای شما به همراه خواهد داشت.

چگونه کودک را از پوشک بگیریم

16631797843

سخن پایانی

داشتن برنامه غذایی درست و به موقع نقش بسیار مهمی در رشد کودک دارد که باید به آن توجه داشته باشید. به همین علت به شما توصیه می کنیم که در هفت ماهگی کودک بهترین برنامه غذایی را برای او در نظر بگیرید. این مکمل های غذایی در کنار شیر مادر قرار می گیرند و روند رشد کودک را سریع تر خواهند کرد. در این مطلب برنامه غذایی هفت ماهگی به صورت ویژه برای شما بیان شد. در صورتی که شما به صورت ویژه این برنامه ها را اجرا کنید، شاهد رشد جسمی کودک خود خواهید بود و از دیدن بزرگ شدن او لذت خواهید برد. همچنین اگر علاقه داشتید میتوانید با روش های خانگی پایین آوردن تب کودک در منزل آشنا بشید.