تعیین جنسیت نوزاد از روی ضربان قلب

تعیین جنسیت جنین از روی ضربان قلب

دانستن جنسیت نوزاد و جنین، برای هر مادر و پدری، یک مسئله ی طبیعی است. هر پدر و مادری دوست دارد بداند که جنسیت فرزندشان چیست. عده ای هم در این بین هستند که دوست ندارند تا لحظه ی به دنیا آمدن فرزندشان، جنسیت او را بدانند. به هر حال تعیین جنسیت جنین در خانه، از مسائل داغ و به روز در میان مادران باردار و حتی پزشکان است.

عده ای باورهای غلط مثل تعیین جنسیت بچه از روی ضربان قلب دارند و عده ای هم فقط نظر پزشکان را قبول دارند. ما در این مطلب کوتاه، سعی می کنیم بررسی کنیم که آیا تعیین جنسیت جنین با استفاده از ضربان قلب، حقیقت دارد یا خیر. سه پرسش اساسی در این زمینه مطرح کرده ایم که به شرح زیر هستند:

  1. آیا می توان از روی ضربان قلب، جنسیت نوزاد را مشخص کرد؟
  2. ضربان قلب جنین پسر و دختر، چند است؟
  3. آیا روش تعیین جنسیت نوزاد با استفاده از ضربان قلب، علمی و اثبات شده است یا خیر؟

تعیین جنسیت نوزاد از روی ضربان قلب امکان پذیر است!

جنین از روزهای ابتدای شکل گیری اصلا چیزی به اسم ضربان قلب ندارد. بسیاری از افراد برای تعیین جنسیت فرزندشان از ماه سوم به بعد می توانند با درخواست از پزشک معالج خود، درخواست سونوگرافی بدهند. این عمل می تواند جنسیت بچه را به راحتی مشخص کند. در هفته ی  18 تا 22 بارداری می توان با انجام سونوگرافی، علاوه بر تعیین جنسیت بچه، تاریخ تولد، عوارض و بیماری های احتمالی در اندام ها و ظاهر بدن، دو قلو یا چند قلویی و موقعیت جفت را به راحتی بررسی کرد. پیشنهاد میکنیم در این راستا مقاله جنسیت جنین از چند ماهگی مشخص میشود را مطالعه نمایید.

تعیین جنسیت با این روش، خطای بسیار کمی دارد. اگر جنین در شکم به گونه ای قرار گرفته باشد که نتوان جنسیت آن را مشاهده کرد، باید تا هنگام تولد صبر کرد.

در این میان برخی از پدر و مادرها دست به دامان روش هایی می شوند تا ببینند جنسیت فرزندشان چیست. برخی دوست دارند حتی قبل از 3 ماهگی بفهمند که فرزندشان دختر است یا پسر.

معمولا از طریق روش تعداد ضربان قلب که در سونوگرافی مشخص است، حدس می زنند که فرزندشان دختر است یا پسر.

برخی معتقدند که از این روش می توانند با تعداد ضربان قلب به طور 100 درصد مطمئن شوند ک جنیست جنین نوزاد چیست. ضربان زیر 140 بار در دقیقه، نشان از پسر بودن و بالاتر از آن، به معنای دختر بودن فرزند است. اما اینکه بتوان به این روش اعتماد کرد و آن را ملاک اصلی تعیین جنسیت قرار داد، هنوز جای بحث دارد. فقط می توان گفت تنها چیزی که می توان به آن به طور 100 درصد به آن اعتماد کرد، سونوگرافی و برخی از آزمایشاتی است که پزشک برای مادران بالای 35 سال تجویز می کند.

ضربان قلب جنین پسر، چند است؟

166707402657

نوزاد در ماه دوم به بعد و در هفته ی هفتم پس از شکل گیری، دارای ضربان می شود و می توان تعداد ضربان آن را با سونوگرافی تشخیص داد. در این ایام، قلب نوزاد بین 140 تا 170 بار در دقیقه ضربان می زند. این تعداد ضربان قلب هیچ گونه ارتباطی به دختر یا پسر بودن نوزاد ندارد. در دختر و پسر، تعداد ضربان  قلب، هیچ اختلاف چشمگیری با هم ندارند و این مهم، طی تحقیقات پزشکان در سال 2006 روی چند صد زن باردار امتحان شد.

بیشتر بخوانید: برای زیبایی جنین در بارداری چی بخوریم

عده ای معتقدند تعداد ضربان قلب نوزاد پسر قبل از 3 ماهگی مادر، کمتر از دختر می زند و دخترها تعداد ضربان قلب بیشتری دارند. اما در تحقیقات صورت گرفته اختلاف خاصی بین این دو نبود. تازه در تعدادی از موارد قضیه نیز برعکس بود. اما در حالت کلی، ضربان قلب در هر دو یکی بود.

آیا روش تشخیص جنسیت از روی ضربان قلب، علمی است؟

وقتی صحبت از روشی علمی در میان باشد، حتما باید به اثبات رسیده باشد. روش تعیین جنسیت با آزمایش و سونوگرافی، کاملا تایید شده و مورد قبول هستند. اما روش تشخیص از روی ضربان قلب، فقط یک ادعاست. بسیاری از افراد، دوست دارند که درگیر هیجانات تعیین جنسیت قبل از 3 ماهگی شوند. به همین دلیل نه تنها با روش ضربان قلب، بلکه با روش های دیگری نیز این ادعا را دارند. اما تا کنون، هیچ کدام از این روش ها اثبات نشده است.

بیشتر بخوانید: چی بخوریم بچه چشم رنگی بشه

در یک تحقیق میدانی مفصل در سال 2006 میلادی، حدودا بین 450 الی 500 زن باردار، روش ضربان قلب تست شد و در تمام موارد، مقدار ضربان قلب در نوزادان دختر و پسر تقریبا یکسان در آمد.

و کلام آخر

به گفته دکتر نجفلو به عنوان دکتر خوب ختنه در تهران بهترین روش های تشخیص جنسیت فرزند، روش های ثابت شده ی علمی هستند که باید زیر نظر پزشک انجام شوند. تشخیص جنسیت فرزند از روی تعداد ضربان قلب فقط یک ادعا بوده و نه در طب سنتی و در در هیچ طب دیگری هنوز به اثبات نرسیده است.