بچه بیش فعال چه خصوصیاتی دارد + علائم بچه بیش فعال

بچه بیش فعال

یکی از بهترین  صحنه های بعد از به دنیا آمدن فرزندان مشاهده بازی و شیطنت و شادی آنها توسط پدر و مادر است که گاها حتی پدر مادران خود سعی میکنند کاری کنند کنند که کودک شلوغی کند و یا به دنبال این هستند که بدانند چه چیزی باعث زود حرف زدن کودک میشود! اما گاهی شیطنت های بچه ها  غیر قابل تحمل شده و موجب عصبانیت اطرافیان و نا آرامی فضا می شود.  همین امر می تواند سبب ایجاد خطرات وسیع برای شخص کودک و آزار و اذیت دیگران شود.  این رفتارها علاوه بر دوران قبل از مدرسه، در دوران تحصیل نیز بسیار  آسیب زاست.

 شیطنت و عدم تمرکز این کودکان سبب تنبیه والدین و عوامل تربیتی مدرسه خواهد شد. یکی از دلایل ایجاد این مشکلات در کودکان، اختلال بیش فعالی است؛ این اختلال باید در اسرع زمان تشخیص داده شود و به زودی درمان شود.

 در این مطلب قصد داریم به بررسی اختلال بیش فعالی در کودکان و علایم آن و همچنین درمان های موثر برای رفع این اختلال بپردازیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بررسی اختلال بیش فعالی در کودکان

Attention-deficit/hyperactivity disorder  (ADHD) یا  اختلال بیش فعالی، اختلالی شایع میان کودکان است که  اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد. کودکان مبتلا به این نوع اختلال با مشکلات خفیف تا شدید نظیر عدم تمرکز و بی توجهی و بیش فعالی بسیار زیاد همراه هستند؛ و عموما این سری اختلال تنشگری را در محل های گوناگون اعم از منزل یا مدرسه نشان می دهند.

مطالعات متعدد نشان می دهد که  از هر 20 کودک یک نفر از آنها با اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز درگیر می باشد. اگر این اختلالات در زمان مناسب حل نشود می تواند سبب ایجاد مشکلات رفتاری با همکلاسی ها و اختلال در  انجام تکالیف و مسئولیت های مربوط به مدرسه و تحصیل در مدرسه و دبستان شود و در بزرگسالی عواقبی جز ابتلا به انواع تله ها و آسیب های اجتماعی و روانی و افسردگی و اضطراب خواهد شد.

شایان ذکر است، سنین بین 3 الی 7 سالگی مهمترین سن جهت تشخیص علایم این اختلال و درمان موثرتر آن می باشد. همچنین شما میتوانید با مطالعه جدول قد و وزن کودک در این باره اطلاعات بیشتری به دست آورید.

دلایل ایجاد اختلال بیش فعالی در کودکان چیست؟

به طور کلی علت ایجاد این اختلال خارج از  دو دلیل ذیل نمی باشد:

1. عوامل محیطی موثر در ایجاد بیش فعالی کودکان

برخی از کودکان نیز دارای زمینه وراژتی جهت ابتلا به اختلال بیش فعالی نیستند بنابراین، فاکتورهای محیطی در ایجاد این اختلال دخیل هستند. عواملی نظیر استرس مفرط مادر در حین بارداری، در معرض انواع پارازیت ها و سرب و آلودگی های هوا و جیوه و… بودن، رنگهای خوراکی شیرین کننده های مصنوعی و صنعتی، مواد غذایی مصرفی الکل و مواد مخدری نظیر سیگار، همگی از مهمترین فاکتورهای افزایش احتمال این اختلال می باشند.

2. عوامل ژنتیکی موثر در بیش فعالی بچه ها

ژنتیک، از اصلی ترین فاکتورهای ابتلا افراد به بیش فعالی است. تحقیقات متعدد نشان می دهند که در صورتی که یکی از والدین به این اختلال دچار باشند احتمال بروز بیش فعالی و اختلال عدم تمرکز در یکی از کودکان 30 درصد خواهد بود.

چگونه اختلال بیش فعالی در کودکان را تشخیص دهیم؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که دهن والدین نگران را به خود مشغول می کند این است که:علایم بچه بیش فعال چیست؟ در پاسخ باید بگوییم علایم این اختلال به  طور معمول در پیش از هفت سالگی کودک قابل ردیابی و تشخیص است.علائم بیش فعال بودن کودک

  1. به مدت شش ماه رفتار های کودک را در محیط های مختلفی نظیر مهد کودک یا دبستان و یا مدرسه و مراسم های مهمانی و … زیر نظر بگیرید.
  2. اگر کودک شما به بیش فعالی دچار باشد قادر به برقراری ارتباط موثر با همسالان و  همکلاسی های خود نمی باشد.
  3. در مدرسه یا مراسم های مهمانی بسیار پر جنب و جوش است و سبب آزار اطرافیان می شود.
  4. زمانی که خسته می شوند به جای خوابیدن یا آرامتر بازی کردن هیستریک می شوند.
  5. کمتر از میزان طبیعی می خوابند و عموما اختلال خواب دارند.
  6. بسیار بی قرار هستند و تمام وقت در حال حرکت بی نظم نظیر دویدن، چرخش بی هدف و بی تمرکزی هستند و آرامش ندارند.
  7. نمی توانند برای مدت زیادی تمرکز کنند مدام در حال حرف زدن هستند و بدون تفکر صحبت می کنند چنین کودکان در انجام وظایف و تکالیف مدرسه دچار اختلال هستند و در یادگیری بسیار مشکل دارند.
  8. در مدیریت و سازماندهی کارهای خود و یا حتی بازی ها دچار اختلال است و گویی در هنگام بازی با دوستانش بی هدف است. لذا در اکثر موارد از بازی طرد شده و مورد تمسخر و خشم اطرافیان قرار می گیرد و این امر تاثیر فوق العاده زیادی در ابتلا به انواع آسیب های روحی و روانی نظیر افسردگی و اضطراب خواهد داشت.
  9. بسیار فراموش کار هستند و عموما وسایل خود و اسباب بازی های خود را گم می کنند.
  10. صبور نبودن و پریدن وسط صحبت دیگران از دیگر علائم آن است

فاکتورهای که در فوق ذکر شد جزو مهمترین علایم تشخیصی اختلال بیش فعالی کودکان هستند  توصیه می شود اگر بیش از نیمی از این فاکتورها را در کودک خود مشاهده کردید در اسرع زمان با یک متخصص مشورت نمایید.

 نحوه درمان اختلال بیش فعالی در کودکان به چه صورت است؟

برخی به اشتباه بر این باورند که با افزایش سن علائم این اختلال در کودک کم رنگ تر خواهد شد اما این یک اشتباه رایج بین افراد است و سعی کنید در اسرع وقت در این رابطه با پزشک متخصصی در این زمینه ارتباط بگیرید بنابراین نخستین اقدام مهم برای درمان این کودکان مراجعه به یک پزشک متخصص اعصاب و روان یا روانشناس است. متخصص مورد نظر به ارزیابی دقیق جسمی و روانی کودک و میزان رشد ابعاد مختلف روحی و روانی وی می پردازد و در انتها روش درمانی موثری را برای بهبود اختلال بیش فعالی کودک ارائه می دهد.

قدم بعدی که در درمان این اختلال بسیار مهم است این است که والدین به رصد رفتار عوامل مدرسه و سبک آموزشی معلمان برای فرزند خود بپردازند. بسیار مهم است که مسئولین مدرسه کودک شما از شرایط فرزند شما مطلع باشد تا بتواند روش تربیتی و آموزشی مناسب با وی را در برنامه خود بگنجانند. بنابریان توصیه می شود بعد از تایید پزشک و تشخیص وی مبنی بر اختلال بیش فعالی کودک تان این موضوع را صادقانه با عوامل مدرسه بالاخص آموزگار وی در میان بگذارید.