بچه از چند ماهگی میشینه و کی راه میره + عوارض زود نشستن

زمان-نشستن-کودک

نگرانی های مربوط به رشد و تکامل صحیح نوزاد و برخورداری از توانمندی مناسب برای نشستن، راه رفتن و … از زمانی که مسئولیت پدر و مادری بر دوش ما قرار می گیرد همراه ماست؛  به همین دلیل والدین با دقت در حال رصد حرکات و توانمندی های کودکشان هستند تا در صورت بروز مشکل به رفع آن بپردازند و طبیعی است که در این وادی سوالات بسیار زیادی ذهن آنها را درگیر کرده باشد. به همین دلیل، در این مطلب قصد داریم به بررسی مهم ترین سوالات در این حوزه بپردازیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا به پاسخ سوالات خود برسید.

بیشتر بخوانید: دلیل جوش های ریز روی بدن کودکان

بچه از چند ماهگی میشینه؟

کودکان اغلب نشستن خود را از 6 ماهگی شروع میکنند و زمانی که 6 ماه از تولد آن ها گذشت دیگه کم کم شروع به تکیه دادن میکنند و سعی میکنند که بشینند. البته این زمان به طور میانگین است و اگر کودک شما دیر نشست نباید نگران باشید و کمی صبر کنید و هیچ وقت آن را به اجبار در حالت نشسته قرار ندهید چرا که میتواند عوارضی زیادی برای او داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا علت دیر نشستن و عوارض زود نشسن کودکان را بررسی کنیم.

علت دیر نشستن نوزادان از چیست؟

یکی از اصلی ترین مولفه های تکامل حرکتی  کودکان نشستن آنها است و به شکل گیری حفره استخوانی  و رشد مهارت های ادراکی وی از طریق تماس با دنیای اطراف کمک بسیار زیادی می کند. عموما کودکان تا حدود  سن نه ماهگی توانایی نشستن را می یابند و این امر همانند سن حرف زدن کودکان ممکن است در بین آن ها متعدد کمی دیرتر یا سریعتر شود. دلایل زیادی می تواند سبب تاخیر در نشستن نوزاد شود که در ذیل به مهم ترین آنها اشاره خواهد شد.

1. نقص های مادرزادی

  دیستروفی عضلانی و اوتیسم می توانند  سبب نقص اندام های درگیر در فرایند نشستن شوند و نقش ویژه ای در دیر نشستن نوزاد  داشته باشند.

2. نارس بودن نوزاد

معمولا نوزادان نارس به زمان بیشتری برای نشستن صحیح نیاز دارند (نسبت به نوزادانی که نه ماه رشد خود را به طور کامل طی کرده اند).

3. اختلالات مغز و نخاع

معمولا پزشکان برای بررسی مشکلات مغزی و نخاعی کودکان دارای تاخیر در نشستن، ام آر آی را تجویز میکنند؛ چرا که اختلالات مغزی و نخاعی و یا بیماری های دستگاه عصبی مرکزی از اصلی ترین دلایل دیر نشستن کودکان هستند. اگر کودک شما عصبی و پرخاشگر است پیشنهاد میکنیم مقاله با بچه لجباز چگونه رفتار کنیم را مطالعه کنید.

4. اختلال عضلات همسترینگ

کوتاه بودن یا سایر اختلالات  عضلات همسترینگ که در قسمت خلفی ران و زانو قرار دارد از دراز کردن پاها به جلو ممانعت می کند و این امر سبب اختلال در حفظ تعادل و نشستن توسط او می شود.

166540904729

عوارض زود نشستن نوزاد چیست؟

 همانطور که اطلاع داده شد هشت الی نه ماهگی زمان استاندارد نشستن کودکان است؛ حال اگر کودکی سریعتر از این سنین شروع به نشستن کرد دچار عوارضی خواهد شد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

  • کمر از مهم ترین اجزای ضعیف بدن نوزادان است که در صورت زود نشستن می تواند به صورت خمیده رشد کند و باید شما کودک خود را مدام با جدول قد و وزن کودکان بررسی کنید.
  • دانشمندان طی مطالعات گوناگون به این نتیجه رسیده اند که حدود سه درصد از نوزادان در نتیجه نشستن طولانی مدت دچار کمبود اکسیژن خون می شوند و این مسئله از مهم ترین عوارض زود نشستن کودکان است.
  • از دیگر مضرات زود نشستن کودکان  ایجاد اختلال در فرایند  طبیعی رشد حرکتی  او است

نشستن کودکان برای پدر و مادر و اطرافیان او بسیار هیجان انگیز است و گاهی یکی از علل زود نشستن کودکان تشویق بیش از حد و کمک والدین است لذا پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از ابتلای کودک به عوارض ناشی از زود نشستن  از تشویق وی به این کار اجتناب نمایید.

از چند ماهگی میشه بچه تو روروک گذاشت؟

سوال فوق یکی دیگر از مهم ترین سوالاتی که والدین و بالاخص مادرها می پرسند در پاسخ باید بگوییم استفاده از این وسیله به جز در مواد ضروری اصلا توصیه نمی شود چرا که این وسیله کودک را به نشستن طولانی مدت ترغیب می کند و ممکن است ستون فقرات و عضلات وی توانایی لازم برای تحمل وزن وی را هنوز کسب نکرده باشند. از طرفی این وسیله عامل ایجاد حادثه و اتفاقات منفی بسیاری نظیر گیر کردن  به پله و فرش یا سقوط وی  برای کودکان است.  با این تفاسیر اگر مجبور هستید تا از روروک برای کنترل کودک خود استفاده کنید می تواند از سن 7 ماهگی ان را به کار ببرید.

بچه از چند ماهگی چهار دست و پا میره؟

کودکان بعد از مرحله نوزادی و با افزایش رشد و نمو به شیوه های گوناگونی به  حرکت کردن می پردازند اکثر کودکان در سنین 7 الی 10ماهگی شروع به حرکت کردن می کنند. یکی از روش های حرکت کردن کودکان چهار دست و پا رفتن است که در نتیجه ایجاد تعادل بین دست ها و زانوهای او صورت می گیرد و کودک در نهایت می آموزد که قادر است با هل دادن زانوهای خود به جلو و عقب حرکت کند. برخی دیگر از کودکان شیوه حرکتی متفاوتی را  در این سنین پیش می گیرند.

آن ها به جای چهار دست و پا رفتن باسن خود را  با استفاده از یک دست عقب  و یک پا جلو روی زمین می کشند و برخی دیگر از کودکان اصلا از شیوه  چهار دست و پا یا حرکت با کشاندن باسن خود حرکت نمی کنند و به طور مستقیم  خود را بالا می کشند و می ایستند و بعد از مدتی شروع به  راه رفتن می کنند! انتخاب شیوه حرکتی کودک کاملا به او بستگی دارد و والدین نباید در این خصوص نگران باشند چرا که آن چه مهم است حرکت کردن کودک است.

بیشتر بخوانید: چگونه کودک را از پوشک بگیریم

166540908197

بچه از چند ماهگی تو صندلی ماشین میشینه؟

 از سن نوزادی تا 12 ماهگی می توان از آن استفاده کرد و حین سفر کردن کودک را درون صندلی خودرو گذاشت. دقت کنید به دلیل ضعیف بودن استخوان بندی بچه ها با جزئی ترین و ضعیف ترین ضربات میتوانند بیشترین آسیب را ببینند پس شما حتما باید کودکتان را درون صندلی ماشین بگذارید.

بچه از چند ماهگی راه میره؟

یکی از ناب ترین لحظات پدرو مادر بودن، لحظه مشاهده اولین گام های کودک می باشد. راه رفتن کودک با تلاش او در سنین نه ماهگی  تا دوازده ماهگی برای ایستادن به کمک وسایل محکم اطراف مثل میز و مبل و … شروع می شود. در سنین 11 الی 13 ماهگی باید منتظر راه رفتن کودک دلبندتان باشید.

  اگر این سنین گذشت و کودک شما شروع به راه رفتن نکرد می توانید به توصیه های ذیل عمل کنید:

  1. به کمک  خوراکی یا  اسباب بازی یا وسیله ای جذاب به او انگیزه حرکت دهید.
  2. دستان خود را به سمت او دراز کنید تا  برای حرکت به سمت شما ترغیب شود.

اگر با تمرینات فوق نتوانستید توانایی راه رفتن را در وی ایجاد کنید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا به بررسی عضلات وی و بیماری هایی که در این امر نقش دارد بپردازند.