بهترین زمان دندان در آوردن نوزاد + علائم، ترتیب و علت زود یا دیر درآمدن آن

دندان در آوردن کودک

اولین دندان کودک شما و آن پوزخندهای دندانی بیانگر نقاط عطفی هستند که شما به دنبال آن خواهید بود و برای آن‌ها ارزش قائل خواهید شد. اگر نمی‌دانید چه زمانی ظاهر می‌شوند، خوب است بدانید که زمان رویش دندان‌ها از نوزادی به نوزاد دیگر بسیار متفاوت است. برای کشف علت زود دندان درآوردن نوزاد، علت دیر دندان درآوردن نوزاد، بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد، علائم و نشانه‌های دندان درآوردن، مدت زمانی که معمولاً دندان درآوردن طول می‌کشد و موارد دیگر با دکتر صابر نجفلو همراه باشید.

بهترین زمان دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن اغلب از زمانی که نوزادان بین 6 تا 12 ماهه هستند شروع می‌شود، البته این احتمال نیز وجود دارد که اولین دندان‌ها زودتر یا حتی کمی دیرتر ظاهر شوند. در برخی موارد بسیار نادر، نوزادان ممکن است با دندان درآورده به دنیا بیایند، یا در چند هفته اول دندانی بیرون بیاید.

مراقب علائم دندان درآوردن، مانند حساس شدن لثه‌ها، آبریزش آب دهان، یا جویدن مشت یا انگشت باشید که ممکن است نشان دهنده این باشد که به زودی دندانی را خواهید دید. همچنین دندان در آوردن کودک میتواند باعث بروز برخی ناراحتی مانند تب در آن ها میشود که بهتر است شما پایین آوردن تب کودکان در خانه را بلد باشید.

علت زود دندان درآوردن نوزاد

با توجه به نکات گفته شده می‌دانیم که رشد دندان نوزادان بر اساس جدول رشد آن‌ها رخ می‌دهد. علت رشد زود هنگام زندان در کودکان می‌تواند عوامل ژنتیکی داشته باشد. این مسئله اصلا جای نگرانی ندارد با این حال برای اطمینان کامل از رشد سالم دندان‌ها می‌توانید با پزشک متخصص کودکان در تماس باشید.

علت دیر دندان درآوردن نوزاد

یادآوری این نکته مفید است که رشد دندان‌ها یک ورزش رقابتی نیست و دندان‌های کودک شما زمانی که آماده شوند در می‌آیند. بنابراین، نگران نباشید که فرزندان دوستانتان قبل از دندان درآوردن نوزادتان دندان درآورند. در مورد دندان درآوردن، محدوده سنی می‌تواند بسیار گسترده باشد. اگرچه ممکن است دندان درآوردن بین 6 تا 12 ماهگی شروع شود، اما اولین دندان ممکن است در اوایل 3 یا 4 ماهگی یا تا اواخر 14 ماهگی ظاهر شود.

ژنتیک ممکن است در زمان بندی رشد آن‌ها نقش داشته باشد. البته، اگر در مورد دندان‌های کودک خود (یا فقدان آن) نگران هستید یا در مورد مراقبت از دندان سؤالی دارید، با مراکز مراقبت بهداشتی یا دندانپزشک کودک صحبت کنید. و همچنین بهتر است با جدول قد و وزن بچه نیز آشنا باشید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.

علائم دندان درآوردن نوزاد

گاهی اوقات ممکن است رشد دندان در نوزادان بدون هیچ علامتی ظاهر شود، در حالی که در موارد دیگر علائم دندان درآوردن ممکن است حدود سه تا چهار روز قبل از اینکه خود دندان قابل مشاهده باشد شروع شود. رشد دندان‌های شیری و شکافته شدن لثه‌ها اگر ، علائم دندان درآوردن در نوزاد ما می‌تواند شامل موارد زیر باشد. این موارد در تمام نوزادان یکی نیست و ممکن است بعضی از آن‌ها تنها یک یا دو مورد از موارد زیر را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: جدول زمانی حرف زدن کودک

تحریک پذیری

 کودک شما ممکن است کمی شلوغ‌تر به نظر برسد و بیشتر از حد معمول گریه کند.

خواب آشفته

 دندان درد یا ناراحتی ممکن است باعث شود کودک شما در طول شب از خواب بیدار شود.

آبریزش از دهان

 معمولاً نوزادی که در حال دندان درآوردن است، هنگام دندان درآوردن زیاد آب دهان می‌ریزد. کارشناسان می‌گویند بزاق اضافی می‌تواند به تسکین درد و خارش لثه‌های حساس کمک کند.

جویدن چیزها

هنگامی که کودک شما در حال دندان درآوردن است، ممکن است اسباب بازی‌ها، حلقه دندان و یا حتی انگشتان خود را بجود تا در نتیجه این کار فشار روی لثه‌ها کاهش یابد. جویدن چیزی سفت به ماساژ لثه‌ها کمک می‌کند و به کاهش هر گونه ناراحتی و خارشی در هنگام رویش دندان کمک خواهد کرد.

لثه‌های دردناک و متورم

 نقطه‌ای که دندان از آن بیرون می‌آید ممکن است حساس، قرمز و متورم باشد.

تب داشتن

در طول فرایند رشد دندان کودک، دمای بدن وی ممکن است کمی افزایش یابد، اما بعید است که دندان درآوردن باعث تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت شود. اگر کودک شما بسیار بی‌قرار به نظر می‌رسد یا دمای بدن وی حداقل 101 درجه است (یا حداقل 100.4 درجه برای یک نوزاد زیر 3 ماه)، با مراکز درمانی مخصوص کودک خود تماس بگیرید. در این صورت می‌توانید متوجه شد که چه چیزی باعث تب نوزاد شده است.

بیشتر بخوانید: سن مناسب از شیر گرفتن بچه

زمان رشد دندان‌های کودک

دندان در آوردن کودک چقدر طول می‌کشد؟

زمانی که هر دندان رشد می‌کند و ترتیب رشد آن از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. در زیر یک ایده کلی از جدول زمانی دندان درآوردن آورده شده است:

دندان‌های بالا

  1. دندان‌های ثنایای مرکزی (دندان‌های جلو): 8 تا 12 ماهگی
  2. دندان‌های ثنایای جانبی (دندان‌های موجود در دو طرف دندان‌های جلو): 9 تا 13 ماهگی
  3. دندان نیش یا کاسپید (دندان‌های نوک تیز در دو طرف دندان‌های ثنایای جانبی): 16 تا 22 ماهگی
  4. آسیاب اول (دندان‌های عقبی که برای آسیاب غذا استفاده می‌شود): 13 تا 19 ماهگی
  5. دندان آسیاب دوم (دندان‌های عقبی که آخرین شکاف‌ها را پر می‌کنند): 25 تا 33 ماهگی

دندان‌های پایین

  1. دندان‌های ثنایای مرکزی (دندان‌های جلو): 6 تا 10 ماهگی
  2. دندان‌های ثنایای جانبی (دندان‌های دو طرف دندان‌های جلویی): 10 تا 16 ماهگی
  3. دندان نیش یا کاسپید (دندان‌های تیز و نوک تیز دو طرف دندان‌های ثنایای جانبی): 17 تا 23 ماهگی
  4. آسیاب اول (دندان‌های عقبی که برای آسیاب غذا استفاده می‌شود): 14 تا 18 ماهگی
  5. دندان‌های آسیاب دوم (دندان‌های عقبی که آخرین شکاف‌ها را پر می‌کنند): 23 تا 31 ماهگی

دندان درآوردن تا چند سالگی است؟

مدت زمان رویش دندان می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، در زمانی بین دومین و سومین تولد فرزندتان، کودک شما یک مجموعه کامل از 20 دندان شیری خواهد داشت. این بدان معناست که کل دوره دندان درآوردن حدود دو سال طول می‌کشد. اگر کودک شما ناراحتی دندان درآوردن دارد، بدانید که این مشکل حل می‌شود. علائم رویش دندان معمولاً در روزهای قبل از رویش دندان تجربه می‌شود و سپس درد آن کاهش می‌یابد تا زمانی که یک دندان جدید شروع به رشد کند.

اولین مجموعه دندان کودک شما به عنوان دندان شیری شناخته می‌شود. تا زمانی که او به 2.5 تا 3 سالگی برسد، یک مجموعه کامل از 20 دندان شیری خواهد داشت. هنگامی که کودک شما حدود 6 یا 7 سال دارد، دندان‌های شیری شروع به افتادن می‌کنند تا راه را برای دندان‌های دائمی او باز کنند که گاهی اوقات به آن دندان ثانویه می‌گویند. سال‌ها طول می‌کشد تا تمام 32 دندان ثانویه در بیایند، بنابراین برای مدتی کودک شما ترکیبی از دندان‌های شیری و ثانویه خواهد داشت. اگر علاقه مند بودید در مورد بهترین مواد غذایی برای رشد موی کودکان نیز بخوانید.

سخن آخر

دندان درآوردن گاهی اوقات می‌تواند زمان چالش برانگیزی برای کودک شما و شما باشد. سعی کنید به خاطر داشته باشید که این دندان‌ها چقدر مهم هستند و به کودکتان کمک می‌کنند تا غذاهای مغذی را بجود و به رشد و نمو او کمک کند.

اگر هنوز منتظر اولین دندان هستید، بدانید که به زودی رشد خواهد کرد و تعداد بیشتری در راه است. هر دندان جدیدی که بیرون می‌آید لبخند کودک دلبندتان را حتی از قبل دوست داشتنی‌تر می‌کند. از دندان‌های ریز کودکتان به خوبی مراقبت کنید.