با بچه لجباز، عصبانی و کودک حرف گوش نکن چگونه رفتار کنیم

با کودک لجباز چگونه رفتار کنیم

رفتار و طرز برخورد با کودکان لجباز یک مشکل اساسی روزمره برای والدین است. آنها در مورد اغلب امور مانند خوردن، خوابیدن، حمام کردن و … لجبازی می کنند و از این رو والدین تقریباً هر روز باید با فرزندان لجباز خود مبارزه نمایند. در صورت نداشتن اطلاعات کافی در مورد راه حل این مشکل گاهی اوقات با اعمال ناخواسته، فرزندتان را بیشتر به لجبازی تشویق می کنید. کلید برخورد با کودک لجباز این است که به او نشان دهید که رفتارش برای پیشبرد خواسته های او جواب نمی دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این موارد بیشتر آشنا کنیم.

ویژگی های یک کودک لجباز

همه کودکانی که تمایل دارند به میل خود عمل کنند دارای ویژگی های یکسانی نیستند. قبل از هر گونه اقدام در این مورد، باید پاسخ این سوال را پیدا کنید که: آیا فرزند شما لجباز است یا مصمم؟ کودکان مصمم می توانند بسیار باهوش و خلاق باشند. در پاسخ به سوال برخی از والدین که چه چیزی باعث زود حرف زدن کودک میشود باید بگوییم بچه هایی که مصمم هستند زودتر صحبت میکنند. آنها سوالات زیادی می پرسند که می تواند گاهی اوقات به عنوان سرکشی تلقی شود. کودکان مصمم همچنین نظرات خاصی دارند و طرفدار چیزهای خاصی هستند. اما کودکان لجباز چه ویژگی هایی دارند؟ در زیر این موارد را توضیح خواهیم داد.

ویژگی های اصلی که در کودکان لجباز دیده می شود عبارتند از:

  • آنها نیاز شدیدی به شنیده شدن و پذیرفته شدن دارند. به همین دلیل است که اغلب سعی می کنند توجه اطرافیان را جلب کنند.
  • می تواند به شدت مستقل باشند.
  • هر کودکی ممکن است کج خلقی هایی داشته باشد، اما این حالت در کودکان لجباز بیشتر دیده می شود.
  • در مورد امور رهبری و مدیریت قوی هستند؛ آنها گاهی می توانند مستبد هم باشند.
  • انجام کارها را با سرعت مطابق میل خود به پیش می برند.

با کودک عصبی و لجباز چه کنیم؟

لجبازی در کودکان می تواند ژنتیکی یا یک رفتار اکتسابی باشد. حتی شما ممکن است ناخواسته به فرزندتان لجبازی را یاد داده باشید. ممکن است کودکی داشته باشید که هر بار که می‌خواهید به او غذا بدهید سرش را برمی‌گرداند یا قاشق را پرت می‌کند. یا ممکن است والدین کودکی باشید که اصرار دارد هر روز یک لباس بپوشد و تمایل دارد از قوانین و دستورالعمل هایی که شما می خواهید پیروی کند، سرپیچی می کند. خبر خوب این است که با هوشیاری می توانید به او کمک کنید تا لجبازی را کنار گذاشته و رفتار بهتری داشته باشد.

با کودک عصبی و لجباز بحث نکنید، به حرفهای او گوش دهید!

ارتباط کلامی یک خیابان یک طرفه نیست. اگر می خواهید فرزندتان به حرف های شما گوش دهد، باید خود مایل به گوش دادن به حرف های او باشید. کودکان دارای اراده قوی قدرت بیان بالایی نیز دارند و ممکن است به مشاجره تمایل داشته باشند. آن ها اگر احساس کنند که شنیده نمی شوند، ممکن است موضوع را به چالش بکشند.

چگونه کودک را از پوشک بگیریم

با بچه های لجباز و پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

همچنین سعی کنید از زور و اجبار بپرهیزید. هنگامی که کودکان مجبور به انجام کاری می شوند، تمایل به طغیان و انجام کارهایی دارند که نباید انجام دهند. این فقط یک رفتار مخصوص کودکان نیست. به عنوان یک بزرگسال، شما نیز گاهی اوقات با توجه به نحوه بیان یک درخواست است که در مورد چیزی که از شما خواسته می شود تصمیم گیری می کنید.

رفتار با بچه حرف گوش نکن

در برخورد با بچه حرف گوش نکن، به راه‌های سرگرم‌کننده فکر کنید تا او را وادار به انجام کاری کنید که می‌خواهید انجام دهد. به عنوان مثال، خودتان شروع به جمع آوری اسباب بازی های او کنید و از او بخواهید که دستیار شخصی شما باشد. یا به چالش بکشید که کدام یک از شما این کار را سریعتر انجام خواهد داد. این یک ترفند قدیمی اما تاثیرگذار است که بیشتر اوقات جواب می دهد.

با نوجوان لجباز چه کنیم؟

اگر می خواهید نوجوان لجباز تان به شما و تصمیمات تان احترام بگذارد، باید به او احترام بگذارید. در اینجا به چند نکته در این مورد اشاره می کنیم:

  • به جای اصرار بر اینکه دستورات شما را اجرا کند، راه هایی را برای همکاری جستجو کنید.
  • با فرزند نوجوان خود همدلی کنید. به احساسات و نظرات او اهمیت بدهید.
  • وقتی فرزندتان می خواهد کاری را به تنهایی انجام دهد، به او اجازه دهید تمام تلاشش را بکند. در صورت نیاز به سبک کردن بار کار او کمک کنید. این کار علاوه بر اثبات توانایی ها، نشان می دهد که به او اعتماد دارید.
  • منظور خود را توضیح دهید و همانطور که می گویید عمل کنید.

لجبازی کودک یک سال و نیمه

کودکان لجباز از همان سنین ابتدای زندگی نسبت به رفتار شما با آنها بسیار حساس هستند. به کلمات، لحن صدا و زبان بدن خود توجه کنید. آنها وقتی از رفتار شما ناراحت می شود، کاری را انجام می دهد که بهتر می دانند؛ عصیان می کنند، متقابل می شوند و رفتار پرخاشگرانه ای دارند. با تغییر نحوه برخورد با کودک لجباز خود، می توانید نحوه واکنش او به خودتان را نیز تغییر دهید.

جدول برنامه غذایی کودک 7 ماهه

لجبازی کودک دو ساله

کودکان به واسطه مشاهده و تجربه چیزهای زیادی می آموزند. یک کودک دو ساله اگر ببیند که پدر و مادرش مدام دعوا می کنند، یاد می گیرد که از این رفتار آنها تقلید کند. اختلاف بین همسران می تواند منجر به ایجاد یک محیط استرس زا در خانه شود و بر روحیه و رفتار کودکان تأثیر بگذارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که تضاد و محیط خانوادگی ناآرام می تواند منجر به اختلالات رفتار اجتماعی و حتی پرخاشگری در کودکان شود.

تربیت کودک 4 تا 5 ساله

زمانی که فرزندتان اصرار دارد کاری را انجام دهد یا انجام ندهد، گوش کنید و سعی کنید در مورد آنچه که او را آزار می دهد گفتگو کنید. پس چگونه می توانید به کودک 5 ساله سرسخت خود یاد دهید که به شما گوش دهد؟ برای این کار نباید با او درگیری داشته باشید، بلکه با آرامش و عملی رفتار کنید.

چگونه بچه را از شیر بگیریم

ارائه حق انتخاب به بچه لجباز

یکی از کارهایی که باید در برخورد با بچه های لجباز انجام داد این است که به آنها حق انتخاب بدهید. کودکان ذهنی منحصر به فرد و مستقل دارند و دوست ندارند که همیشه به آنها گفته شود چه کار کنند. وقتی به کودک 4 ساله لجباز خود می گویید که باید ساعت 9 شب به رختخواب برود، پاسخی که دریافت می کنید یک «نه» است. قطعا کودک 5 ساله لجباز شما اسباب بازی انتخابی شما را نمی خواهد.

به بچه لجباز حق انتخاب بدین

با جایگرین آن ها را تشویق به انجام کاری که میخواهید بکنید

به فرزندان خود راهنمایی ندهید، جایگزین ارائه دهید. به جای اینکه به او دستور دهید به رختخواب برود، از او بپرسید که چه داستانی را می‌خواهد هنگام خواب بشنود. اگر همچنان شما را به چالش می کشد، آرامش خود را حفظ کنید و مثلاً بگویید: «الان باید این کار را انجام دهی». در صورت لزوم و تا حد امکان آرام تکرار کنید. این روش می تواند کارساز باشد اگر شما با آرامش اما قاطعانه صحبت کنید.

با این حال، دادن انتخاب های زیاد به بچه ها نیز خوب نیست. اینکه از او بخواهید کمد لباسش را باز کند و یک لباس انتخاب کند ممکن است گیج کننده باشد. در عوض، با چیدمان دو یا سه لباس، گزینه های جایگزین را محدود کنید و از او بخواهید یکی از آنها را انتخاب کند.