انواع بازی‌ های کودکانه در خانه برای سرگرمی بدون وسایل

بازی های کودکانه در خانه

انواع بازی‌های کودکانه در خانه بدون وسیله‌ ایده خوبی برای تنوع بخشیدن به سرگرمی‌های متداول کودکان است که اغلب به اسباب‌بازی‌های مختلف و کنسول‌های بازی وابستگی دارد. انواع مختلف این بازی‌های ساده علاوه بر ایجاد تنوع، در مواقع خاص که دسترسی به ابزار بازی میسر نیست کاربرد ویژه‌تری پیدا می‌کنند و پیشنهاد و آموزش آن‌ها به بچه‌ها خیال والدین را از بابت بهبود اوقات فراغت آن‌ها راحت می‌کند. همچنین برای بچه بیش فعال داشتن پلن های مختلف بازی های خانگی کودکانه بسیار موثر است.

انواع بازی کودکانه در خانه بدون نیاز به وسیله همچنین می‌تواند هزینه‌های کلی خانواده‌ها را در این زمینه کاهش دهد و به دلیل کیفیت‌های آموزشی و پرورشی مختلف، در رشد و تقویت رفتار‌های اجتماعی و عادات سلامتی و جسمی بچه‌ها هم تأثیرگذار است.

مزیت‌های انواع بازی کودکانه بدون وسیله

• بدون هزینه بودن

بیشتر کنسول‌های بازی یا اسباب‌بازی‌های خاص که در حالت کلی توجه بچه‌ها را برای سرگرمی بیشتر از وسایل ارزان جلب می‌کنند، قیمت بالایی دارند و تنها یک یا چند روش بازی محدود را ارائه می‌دهند. در مقابل انواع بازی‌های کودکانه در خانه بدون وسیله، بدون هزینه بوده و با تنوع زیاد و خلاقیتی که برای طراحی آن‌ها به‌کاررفته است، دامنه فعالیت‌های سرگرم‌کننده بچه‌ها را گسترش می‌دهد.

• متنوع بودن

در ذهن بچه‌هایی که با انواع بازی بدون وسیله آشنا نیستند، به دست آوردن گزینه‌های زیاد بازی و سرگرمی به معنای خرید تعداد بیشتر وسیله و اسباب‌بازی است، درحالی‌که انواع دیگر بازی می‌تواند این محدودیت را برای آن‌ها از بین ببرد.

• تأثیرگذار بودن در رشد خلاقیت کودکان

این‌که محدودیت خلاقیت می‌آورد یک باور مرسوم و قابل قبول است و در مورد انواع بازی بدون وسیله هم صدق می‌کند. توجه به این نکته که نیرومحرکه شکل‌گیری و ابداع خیلی از انواع این بازی‌ها خلاقیت بوده است، توجه والدین را بیشتر از قبل به آموزش و پیشنهاد این دسته از سرگرمی‌ها به کودکانشان جلب می‌کند.

بیشتر بخوانید: با بچه لجباز چگونه رفتار کنیم

• بدون محدودیت بودن این بازی‌ها

بدون وسیله بودن اغلب این بازی‌های کودکانه به معنای بدون محدودیت بودن آن‌ها هم هست؛ به این معنا که همیشه قابل انجام هستند و وابستگی خاصی به عواملی مانند انرژی و خود ابزار بازی ندارند.

• گروهی بودن

خیلی از این بازی‌ها به‌صورت گروهی انجام می‌شوند و به‌نوعی می‌توان گفت که افراد جای وسیله‌ها را پر می‌کنند. بازی‌های گروهی به‌طورکلی در رشد و پرورش کودکان بهتر از بازی‌های انفرادی عمل می‌کنند و به همین دلیل توسط روان‌شناسان کودک توصیه می‌شود. وارد کردن والدین به بازی‌ها و شکل‌گیری ظرفیت‌های جدید در رابطه کودک و والد مزیت ویژه‌تر گروهی بودن بازی‌های کودکانه بدون نیاز به وسیله است که اهمیت آن‌ها را برجسته‌تر هم می‌کند.

آشنایی با چند نمونه از انواع بازی کودکانه در خانه و بدون نیاز به وسیله

۱- بازی مامان! ممکنه؟

بازی مامان ممکنه یک بازی کلاسیک جهانی است که در ایران کم‌تر شناخته شده است. این بازی کودکانه و بدون وسیله در خانه بین والدین (یا بچه‌های بزرگ‌سال‌تر) و کودکان خردسال‌تر انجام می‌شود. در این بازی ساده و لذت‌بخش کودک با استفاده از عبارت مامان ممکنه از مادر یا فردی که نقش مادرش را بازی می‌کند اجازه می‌خواهد که کاری را انجام دهد. مادر هم بسته به نظر خودش اجازه می‌دهد یا جایگزین دیگری را پیشنهاد می‌دهد که انجام آن برای بچه‌ها همراه با هیجان و لذت و البته فراگیری آموزه‌ها خواهد بود.

۲- بازی چراغ قرمز، چراغ سبز

در این بازی گروهی، یک مسیر تعیین می‌شود و یک نفر هم برحسب قرعه نقش چراغ راهنمایی و رانندگی را بازی می‌کند. به‌این‌ترتیب این شخص می‌تواند هر موقع که دلش خواست یا تشخیص داد عبارت‌های چراغ قرمز یا چراغ سبز را به سایر بچه‌ها بگوید و آن‌ها را در طول مسیر مشخص شده متوقف کند یا به حرکت وا‌دارد. این کار مدام تکرار می‌شود و در جریان آن افرادی که از دستور تخطی می‌کنند به آغاز خط شروع بازمی‌گردند. در نهایت وقتی‌که همه بازی‌کننده‌ها از خط پایان گذشتند و یک نفر باقی ماند، بازنده یا متخلف ترافیکی دستگیر می‌شود. این بازی میتواند برای زود حرف زدن بچه نیز کمک کند.

۳- بازی هر کسی که دیر خندید!

ساده‌ترین و در عین حال لذت‌بخش‌ترین بازی‌ای که در خانه و بدون وسیله می‌توان انجام داد، بازی هر کسی دیرتر خندید است. در این بازی دو نفر روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و با زل زدن در چشم‌های هم وضعیت تغییرات صورت طرف مقابل را زیر نظر می‌گیرند. تنها تغییری که در این بازی به شدت سرگرم‌کننده مجاز نیست، خنده است که باعث سوختن هر کسی در جریان بازی می‌شود.

بازی کودکانه خانگی هرکی دیر خندید

۴- بازی جرات یا حقیقت

این بازی بدون وسیله و جذاب بین دو یا گروهی از بچه‌ها و والدین قابل انجام دادن است و طی آن بر اساس نوبت یا سنگ کاغذ قیچی یا هر فرآیند انتخاب بدون وسیله دیگری (به جای چرخاندن یک بطری به‌صورت افقی در حالت اصلی بازی) یک سوژه یا شخص پاسخ دهنده به یک سؤال یا انجام یک کار تعیین شده انتخاب می‌شود. در این بازی فرد انتخاب شده بین جواب دادن به یک سؤال (حقیقت) یا انجام دادن یک کار (جرات) انتخاب می‌کند و سایر بازی‌کننده‌ها هم از این موقعیت ویژه نهایت استفاده را می‌کنند.

۵- بازی تگ یا گرگم به هوا

بدون شک بازی تگ (Tag مخفف لمس کن و برو) آشناترین، مشهورترین و جهانی‌ترین بازی بدون وسیله تمام دوران‌ها است و هم در خانه و هم در محیط بیرون قابل بازی کردن است. این بازی را می‌توان به‌صورت دونفره یا تعداد بیشتری از بچه‌های و والدین انجام داد و به روش‌های مختلفی بازی می‌شود. اصلی‌ترین روش بازی تگ تعیین یک محوطه بازی و یک نفر به‌عنوان گرگ است و بازی با پراکنده شدن سایرین آغاز می‌شود. در ادامه گرگ سعی می‌کند افراد دیگر در بازی را لمس کند و آن‌ها را از بازی خارج کنند، که البته سایرین هم بی‌کار نمی‌مانند و با دویدن‌های هیجان‌انگیز و قرار گرفتن بر روی یک بلندی، سعی می‌کنند بیشتر در بازی بمانند.

۶- بازی کاپیتان می‌آید

در این بازی کلاسیک که ایفای نقش در آن مهم است، گروهی از بچه‌ها وانمود می‌کنند که در یک کشتی هستند و برحسب قرعه یک نفر به‌عنوان کاپیتان و بقیه به‌عنوان خدمه انتخاب می‌شوند. خدمه باید از دستورات کاپیتان که می‌تواند هر کاری باشد اطاعت کنند. در ادامه هر کسی که تکلیف خودش را دیرتر تمام کند از بازی بیرون می‌رود.

بیشتر بخوانید: جدول قد و وزن کودکان

۷- بازی حدس بزن کی

در این بازی بسیار ساده یک نفر انتخاب می‌شود و نفر مقابل یا گروه بچه‌ها یک شخصیت تعیین می‌کنند به تعداد سؤال‌های محدود (معمولاً ده سوال) نفر اصلی در بازی جواب‌های بله یا خیر می‌دهند تا در نهایت هویت شخص تعیین شود یا نشود و نوبت به نفر بعدی برسد.