انواع ختنه و بهترین روش آن + مزایا و معایب ختنه نوزاد

انواع ختنه و مزایا و معایب آن ها

ختنه با هدف برداشتن پوست ختنه‌گاه از آلت تناسلی مردان انجام می‌شود. در حالت طبیعی این پوست که حالتی اضافی و نامطلوب دارد نوک آلت تناسلی را می‌پوشاند و چون تماس ادرار با آلت تناسلی را افزایش می‌دهد و همین‌طور مکانی مناسب برای تجمع آلودگی تهیه می‌کند، برداشتن آن از لحاظ سلامتی مفید است و شما باید بهترین دکتر ختنه در تهران را یافته و کودک خود را به پیش آن ببرید.

جدا از مزایای سلامتی، در ایران، جهان اسلام و دین‌ یهود ختنه یک امر مذهبی است و بر همین اساس تمامی نوزادان تازه متولد شده پسر ختنه می‌شوند. ختنه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و روش‌های سنتی یا جراحی، روش حلقوی، روش لیزر، روش گامکو و یا سایر روش‌ها با استفاده از گیره را شامل می‌شود. نکات ایمنی، شرایط سنی و ترجیح پزشک یا خود افراد باعث می‌شود یکی از انواع ختنه و روش آن برای افراد بهترین روش ختنه تشخیص داده شود، اما نکته‌ای که بیشتر از انتخاب بهترین روش ختنه اهمیت دارد، تخصص و توانایی پزشک در انجام ختنه است، چون از پس تبحر پزشک است که نوزادان یا افراد بزرگ‌سال‌تر عوارض کم‌تری را تجربه می‌کنند.

مزایا و معایب ختنه چیست؟

ختنه همانند هر عملی که بر روی انسان صورت میگیرد دارای مزایا و معایب مختلفی است که ما در زیر برخی از آن ها را توضیح میدهیم.

مزایای ختنه کردن 

  • ختنه خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری در نوزادی را کاهش می‌دهد.
  • خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی کاهش پیدا می‌کند.
  • سطح بهداشت دستگاه آلت تناسلی را بالا می‌برد.
  • لذت جنسی را بالا می‌برد.
  • خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و برخی عفونت‌های مقاربتی را در شریک جنسی کاهش می‌دهد.
  • ختنه از دچار شدن افراد به بیماری‌هایی مثل بالانیت (تورم پوست ختنه‌گاه)، بالانوپوستیت (التهاب نوک و ختنه‌گاه آلت تناسلی) و فیموز (ناتوانی در جمع شدن پوست ختنه‌گاه) جلوگیری می‌کند.

معایب ختنه نوزاد

معایب ختنه به‌ طور کلی بسیار کم است و تنها ممکن است در مواردی خاص و در صورت درست انجام نشدن ختنه یا استفاده از روش نامطلوب ختنه، برای برخی از افراد مشکلاتی ایجاد کند. بریدن بیش‌ از حد یا کم‌ تر از حد نیازز پوست ختنه‌ گاه، روند بهبودی ختنه را در افراد کند می‌کند یا باعث خونریزی و عفونت ادراری شود. ختنه نادرست در آینده هم ممکن است برای افراد مشکلاتی از‌ جمله اختلال نعوظ، زود انزالی یا دیر انزالی ایجاد کند.

ختنه به روش حلقه

یکی از پر طرفدار ترین روش های انجام ختنه در این روز ها که بسیار رایج شده است انجام ختنه با حلقه است. در این روش نوین با استفاده از یک حلقه که در دور آلت تناسلی نوزاد قرار میگیرد پوست اضافه آلت را جلو کشیده و سپس با استفاده حلقه آن را جدا میکنند.

ختنه به روش سنتی

در زمان های قدیم که هنوز ختنه با روش های نوین امروزی رواج پیدا نکرده بود افراد برای ختنه نوزاد خود آن را نزد طبیب میبردند و ایشان با استفاده از تیغه های جراحی دور آلت تناسلی را میبریدند. این روش دیگر امروز به عنوان روش مناسب ختنه نیست.

عکس ختنه به روش سنتی

در زیر ما عکس ختنه به روش سنتی را قرار دادیم که شماره با مشاهده این عکس میتوانید روش انجام آن را به طور کلی مشاهده کنید و بدانید که در دوران قدیم نوزاد را چگونه ختنه میکردند.

عکس ختنه به روش سنتی

ختنه حلقوی بهتر است یا سنتی

ختنه به روش سنتی یا جراحی به روشی گفته می‌شود که توسط پزشک یا افراد متخصص در زمینه ختنه انجام می‌شود و طی آن ناحیه آلت تناسلی بی‌حس شده و پوست اضافی توسط ابزار مخصوص جراحی کشیده شده و بریده می‌شود. این روش ختنه روشی کارآمد است، اما چون با بی‌حسی و خونریزی همراه است، برای برخی‌ها مطلوب نیست و خطر ایجاد مشکل در دوران پانسمان و بهبودی را هم افزایش می‌دهد.

در مقابل روش ختنه حلقوی یا Plastibell، روش جدیدتری است و راحت‌تر انجام می‌شود، اما تنها برای نوزادان زیر سه ماه مناسب است و بزرگ‌سالان نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. طی این روش ختنه که بر اساس قطع گردش خون در پوست ختنه‌گاه عمل می‌کند، پوست ختنه‌گاه توسط حلقه‌های پلاستیکی محدود شده و به نخ بسته می‌شود تا بعد از چند روز (حدود ۷ روز) پوست اضافی آلت تناسلی سیاه شده و همراه با حلقه از نوک آلت تناسلی کنده شود.
این روش دوران نقاهت ندارد و به همین دلیل در برخی مواقع به روش سنتی ختنه ترجیح داده می‌شود اما درکل نمی‌توان آن را برتر از روش سنتی یا دیگر انواع ختنه دانست، چون در کنار پیشرفت در زمینه پزشکی و تکنیک‌ها، تبحر در انجام روش‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ختنه به روش لیزر چگونه انجام می‌شود؟

در کنار روش‌ها و انواع ختنه، ختنه با لیزر یک روش پیشرفته است که با کمک تکنیک‌های لیزری انجام می‌شود. در این روش از پرتو لیزر بالا برای برش دادن پوست ختنه‌گاه استفاده می‌شود. این روش تحت بیهوشی عمومی با لیزر CO۲ و ترکیب سیانواکریلات انجام می‌شود و با کوتاه کردن زمان عمل و کاهش خونریزی و عوارض ناشی از آن، رضایت بیشتری جلب می‌کند. به اعتقاد خیلی از پزشکان، ختنه با لیزر یکی از امن‌ترین و بهترین روش‌های ختنه است و می‌توان هم برای نوزادان و هم برای بزرگ‌سالان مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع ختنه و بهترین روش

ختنه به روش گامکو چیست؟

در تکنیک گیره گامکو هم مثل روش حلقوی، قطع گردش خون در پوست ختنه‌گاه و جلوگیری از خونریزی مدنظر قرار گرفته است. گیره گامکو (Gomco) یک وسیله فلزی با اجزای مختلف است که فرایند قطع جریان خون در آلت تناسلی و کشیدن پوست ختنه‌گاه را باهم انجام می‌دهد. در حین ختنه با استفاده از گیره گامکو، پوست ختنه‌گاه نوزاد روی سطح فلزی مخصوص این دستگاه کشیده می‌شود و توسط گیره سفت شده و نگه داشته می‌شود تا پزشک بتواند پوست اضافی را از آلت تناسلی جدا کند و اصطلاحاً کودک را ختنه کند.